B12 Eksikliği ve Beslenme Önerileri !

Bu vitamin genelde yetersiz beslenme ya da sindirim sistemindeki herhangi bir soruna bağlı olarak meydana gelmektedir. Genelde aşırı saç dökülmesi ile kendini göstermektedir. Ayrıca B12 vitamini eksikliği yorgunluk, halsizlik, karında şişlik, gaz, denge kaybı, ani sinir halleri, depresyon, dilde kızarıklık, mide bulantısı, kusma, el ve ayaklarda titreme, ishal ya da kabızlık gibi rahatsızlıklara da yol açmaktadır. B12 suda eriyen bir vitamindir.

B12 Eksikliğini Arttıran Etkenler Nelerdir ?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yeterli ve dengeli beslenmediğimiz takdirde veya sindirim sistemindeki olası bir sorun doğrultusunda B12 eksiliği meydana gelir ancak birde alkol bağımlılığı, çölyak hastası olmak, vücuttan yağ aldırmak ya da yaşın ilerlemesi gibi durumlarda bu vitaminin eksikliğini arttırmaktadır.

B12 Alınmazsa Ne Olur ?

B12 vitamini alınmadığı takdirde vücutta yeterli sayıta kırmızı kan hücreleri üretilmez, sinir sistemi bozulur, kansızlık(anemi) başlar, kan hücrelerinin sayısı giderek azalır ve kemik iliğinde bir takım bozukluklar meydana gelmektedir.

B12 vitamini eksikliği bulunan kişiler günlük 2.4 mcg almak zorundadırlar. Bu vitaminin kaynağı başta hayvansal gıdalar olmak üzere, Kırmızı ve beyaz et, özellikle karaciğer, balık, süt ve süt ürünleri ve yumurta da fazlasıyla B12 vitamini bulunmaktadır. Vejetaryenlerin çok sık yakalandıkları bu rahatsızlık eğer önlem alınmazsa bir süre sonra geri döşünü olmayacak şekilde hatırlama güçlüğü ve hafıza kaybına yol açabilmektedir. Ayrıca erken bunama hastalığına neden olan faktörlerden biri de yine bu vitamin eksikliğidir.

B12 vitamini bazı durumlarda kayba uğrayabilir. Örneğin aşırı ısı ya da asitli ortamlardan etkilenerek vitamin değeri düşebilir. Karaciğerin ya da balığın kaynatıldıktan sonra suyunun atılması B12 vitamin kaybına neden olabilmektedir.

Bu vitamin eksikliğini tedavi etmek için takviye vitamin alarak et ürünlerine ağırlık verebilirsiniz. B12 eksikliğinin vücutta yarattığı belirtilerden bahsettik, özellikle de anormal derecede saç dökülmesi veya dilde kızarıklık gibi belirtileri fark ettiğiniz anda hiç vakit kaybetmeden hemen bir uzmana başvurarak B12 vitamin eksikliği bulunup bulunmadığına dair gerekli tüm testleri yaptırınız.

Önceki İçerikKadınlarda ve Erkeklerde Cinselliğin Farklılıkları
Sonraki İçerikÖdem Söktüren Gıdalar ve İçecekler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz