İnsanların %80’i hayatları boyunca mutlaka en az 1 kez ciddi bel ağrısı çeker. Peki bu kadar sık karşılaşılan problemin kaynağı nedir?

Bel ağrısıyla karşılaşanların hemen bel fıtığı oldum endişesine kapılması aslında yersizdir. Çünkü bel ağrılarının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Her ağrı hastalık belirtisi değildir.

Bel Ağrısının Nedenleri

1- Hareketsizlik

Hareketsizliğin bel ağrılarına neden olduğu bilinmektedir. Bu ağrıların kaynağı kaslardır. Beldeki kasları ne kadar çalıştırırsanız ağrı riski o kadar azalır. Mümkünse yürüyen merdiven, asansör kullanmaktan kaçının ve mümkün olduğunca kısa mesafeleri yürümeye çalışın.

2- Oturuş ve Uyku Pozisyonları

Yanlış oturma ve uyuma belinizdeki kasları zorlayacağından ağrılara neden olabilir. Ofis sandalyenizi veya yatağınızı değiştirerek bu sorunu çözebilirsiniz.

3- Bel Kayması

Omurganızdaki omurlar bazen kendi pozisyonundan kayıp, diğerinin üzerine baskı uygulayabilir. Bu da bel ağrılarına neden olur. Böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurun.

4- Kireçlenme

Kemiklerin yıpranması ve kireçlenme vücudu daha dayanıksız yapar. Bu da ağrılara neden olabilir.

5- Kas Ağrıları

Normal zamanlarda yaptığınızdan daha ağır bir iş yapmak, belinize olduğundan fazla yüklenmek, bel kaslarınızı çok fazla çalıştıracağından kaslar birkaç gün ağrıyabilir. Bu gibi durumları önlemek adına ağır bir şey kaldırmaktan ve ters hareket yapmaktan kaçının. Ayrıca bel ağrılarınız kas temelliyse, esneme ve germe hareketleri belinizi rahatlatacaktır.

6- Kilo

Fazla kilolar iskeletinize baskı uygulayacağından bel ağrılarına sebebiyet verebilir.

7- Stres

Yapılan araştırmalara göre fazla stresin bel ağrılarına neden olduğu bulunmuştur.

8- Bel Fıtığı

Önceki İçerikCiltte Kırmızı Leke Neden Olur?
Sonraki İçerikKimyasallardan Bıktınız Mı? Tuvaletinizi Mutlaka Bununla Temizleyin!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz