Böbrek taşı günümüzde pek çok insanın mustarip olduğu sağlık sorunlarından birisi ne yazık ki. Bazı böbrek taşları küçük olduğundan idrar yolu ile vücuttan atılsa da bazıları da var ki mutlaka cerrahi operasyon gerektiren ve de müthiş ağrılı bir rahatsızlıktır. Bu hastalık vücuttaki kalsiyum ile ürik asit miktarının normalinden daha fazla artması sebebiyle oluşmaktadır. Böbrek taşları kimi insanlarda hiç oluşmaz ancak bazılarında da sürekli tekrarlayan bir durumdur.

Böbrek Taşına Neden Olan Faktörler

Aslına bakarsanız nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak, dünya geneline bakıldığında yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki; böbrek taşının oluşumunda; genetik yapı, su tüketiminin az olması, idrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere bazı böbrek hastalıkları da buna neden olabilmektedir. Bunlardan başka dengesiz beslenme de özellikle vücudun ihtiyacı olan B6 ve magnezyum eksikliğinden dolayı da böbrek taşı oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Yazı başlığında ki sorumuzun cevabına gelirsek;

Aslında genelde sayfamızda da bir çok yazılarımızda tekrar ettiğimiz şeylerdir bunlar, böbrek taşının tam olarak neden oluştuğunun tam olarak bilinmediğini söyledik ancak her ne kadar böyle olsa da yine de yapılan muayeneler, tespitler ışığında böbrek taşı oluşumunu en aza indirmek için yapılması gereken bir takım basit uygulamalar bulunmaktadır, bunlar;

  • Günlük su tüketimine dikkat etmek; Günde en az 2 -3 litre su içilmesi gerektiğini sık sık tekrar ederiz, ancak böbrek taşı gibi bir sorun halinde bu miktar iki katına dahi çıkarılabilmektedir. Bu sayede vücuttaki asit – baz dengesini de kurumuş olacaksınız.
  • Düzenli ve dengeli beslenme; gençlerin hiç dikkat etmediği şeylerden biridir düzenli ve dengeli beslenmek daha çok fast food yiyeceklerle büyüyen nesil böbrek taşından başka daha pek çok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyor. Vücudumuzda bu tarz ağrılı rahatsızlıklar görmek istemiyorsak sağlıklı beslenmenin bir şekilde yolunu bulup özellikle de günlük D ve C vitamini alımına çok dikkat etmemiz gerekmektedir.
  • Günlük egzersizler; her gün düzenli olarak spor yapıldığı takdirde özellikle de karın kaslarını çalıştırmada etkili olan sporlar yada daha hareketli sporlar böbrek taşını engelleme de oldukça etkili bir yöntem olup hatta vücuttaki küçük böbrek taşlarını da vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır.

Önceki İçerikNeden Hızlı Kilo Alırız?
Sonraki İçerikAkdeniz Diyeti Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz