Bu yiyeceklere 21 gün ara vermeniz vücudunuzda iyi bir detoks etkisi yaratacak, sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacak ve sizdeki sağlıklı beslenme potansiyelini ortaya çıkaracak.

Biliyoruz… Yemeye doyamadığınız pek çok şeyi kapsıyor bu liste, ancak bu yiyeceklere sadece 21 gün ara vermeniz vücudunuz için iyi bir detoks olacak ve sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Öte yandan 21 gün boyunca bu tarz besinlerden uzak durarak sağlıklı beslenme konusundaki yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. 

1. Önden kızartmalar

Besinleri kızartma yöntemi ile pişirmek, besin değerini azaltmakla kalmıyor, kalp hastalıkları, damar tıkanıklıkları, kolestrol, obezite, diyabet gibi pek çok problemin öncüsü oluyor. Yiyecekleri kızartmak yerine haşlama veya fırınlama gibi yöntemleri kullanabilirisiniz.    

2. Şekerlemeler

Şeker dediğimizde ön plana diyabet riskini ve diş çürüklerini alsak da işlenmiş şekerin hayatımıza negatif etkisi yerleşik bir hal aşmış durumda. Şeker vücudunuzdaki sinir ve savunma sistemini tahrip ediyor. Psikolojik olarak ödül mekanizmanızı çalıştırıyor olduğunu düşünebilirsiniz ancak işlenmiş şeker aksine depresif ve aksiyetik bozuklukların önünü açıyor. Bu 21 günde ihtyacımız olan şekeri meyve, sebze veya bal gibi ürünlerle karşılayabiliriz.

3. Beyaz ekmekten vazgeçemeyenler için geliyor

Beyaz ekmeğin terk edilmesi gereken bir ürün olduğu üzerine çok konuştular. Doğrusu biraz da haklılar. Beyaz un yerine tam buğday unu ile üretilmiş ürünlerle beslenmek kan şekerinizi düzenleyecektir. Bu da daha az yorgunluk daha çok zindelik, daha sağlıklı bir yaşam demektir.

4. Tabii Fast Food ve Abur Cuburlar

Son olarak kilo alma ve bölgesel yağlanma konusunda en hızlı, en istenmeyen sonuçları veren Fast Food ve cips gibi yağ oranı çok fazla olan yiyecekler detoks boyunca uzak durmanız gerekenler listesinde…

Önceki İçerikEylül Ayında Ekebileceğiniz 15 Bitki!
Sonraki İçerikBaşarılı İnsanların 21 Sabah Rutini
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.