Severek yediğimiz cevizin şekline bakınca aklımıza gelen ilk soruların başında Ceviz Gerçekten Beyine Faydalı Mı? sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Cevizin faydalarını anlattığımız diğer yazımızı da okuyabilirsiniz. İyi okumalar

Ceviz Gerçekten Beyine Faydalı Mı?

Cevizin, uzun yıllardan beridir beyne benzediği için beyne faydalı olduğu söyleniyor. Peki bu doğru mu? Soruya kısaca cevap vermek gerekirse; evet, hem de çok faydalı!

Omega-3 eksikliğinde beyin fonksiyonlarını düzgün gerçekleştiremez. Vücutta stres seviyesi artar, buna bağlı olarak zihinde deformasyonalar meydana gelir. Ceviz başlı başına bir omega-3 deposudur. Ceviz yemek sadece bu yüzden bile, beyin sağlığınızı korumanın en iyi yollarından biridir.

Ayrıca ceviz vücutta melatonin salgılama oranını 3 kat arttırır. Melatoninin yükselmesiyle birlikte uykusuzluk ve yorgunluk gibi bir takım şikayetler de son bulur.

İçindeki sağlıklı yağlar sayesinde ceviz, kalp atışlarını da düzenler. Bunun haricinde, uzmanlar tarafından cevizin kolesterolü de azalttığı söyleniyor.

Tüm bu bilgiler ışığında şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; gün içinde mutlaka ceviz tüketmeye çalışın.

Önceki İçerikCildinize Zarar Veren 9 Şey!
Sonraki İçerikAdet Sancısına Ne İyi Gelir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz