Bazı durumlarda çocukların uyku düzeni yaşanan olumsuzluk ebeveynlerin kabusu olabilir. Çocuklarda uyku bozukluğu hem ebeveynler hem de çocuklar için sağlıksız sonuçlara yol açabilir.

Çocuklarda sağlıklı ve net bir uyku rutini sağlama problemi yaşayan ebeveynler için 8 önerimiz:

1. Liste yapın.

Bir sonraki gün yapılacaklar gerek yetişkinlerin gerekse çocukların uykusunu kaçırabilir. Çocukların stresini azaltmak ve uykuya dalmasını kolaylaştırmak adına yarın hakkında konuşabilir, yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz.

2. Uyku saatlerini ima edin.

Doğrudan uyku saatinin geldiğini söylemek ve uyuması gerektiğini zorunluluk olarak belirtmek çocukta ters psikoloji yaratabilir. Işıkları kısmak, koridor ışığını kapamak gibi işaretler yoluyla uyku saatinin geldiğini ima edebilirsiniz.

3. Rutin yaratın.

Çocukla birlikte bir uyku rutini kararlaştırın. Örneğin, okul çantasını hazırlama, banyo, diş fırçalama, hikaye okuma, uykudan önce sohbet etme gibi sırasıyla yapılacak aktiviteler olabilir. Her gün uykudan önce çocuğunuzla sohbet etme rutininiz iletişiminizi de kuvvetlendirir.

4. Sessizlik sağlayın.

Çocuklar her zaman ne olup bittiğini bilek ister. Bazı sesler duyup ne olduklarını göremezlerse bu uyumaya odaklanmalarını zorlayabilir. Yatma saatinde televizyon, radyo gibi elektronik aletleri kapatın. Bulaşık veya çamaşır makinesi çalıştırmayın.

5. Televizyon saatini ayarlayın.

Televizyon izlemek veya tabletle oynamak esnasında ekrandan yayılan ışık beynin biyolojik uyku saatini geciktirebiliyor. Bu da önemli gelişme hormonlarından olan melatonin sagılanmasında problem yaratabiliyor. Yatmadan önce çocukları elektronik aletlerin ekranlarından uzaklaştırırsanız daha sağlıklı bir uyku ortamı yaratabilirsiniz.

6. Birlikte esneme hareketleri yapın.

Gerilimin azaldığı bir vücut, daha kolay uykuya dalmanızı daha konforlu ve kaliteli bir uyku çekmenizi sağlar. Basit esneme hareketleri ile kas geriliminizi azaltabilirsiniz.

7. Hikaye okuyun.

Uyku kitapları edinin. Yatmadan önce hikaye okuyarak çocuğunuz hayal dünyasından rüya alemine geçmesini sağlayabilirsiniz.

8. Derin nefes alın.

Bilinçli olarak nefes almaya odaklanmak, beyni boşaltır ve vücudu rahatlatır. Birlikte 20 derin nefes alıp verin. Bu küçük meditasyonun faydasını göreceksiniz.

Önceki İçerikHer Yetişkin Kadının Yalnız Denemesi Gereken 8 Şey
Sonraki İçerikStres ve Kilonun Doğrudan İlişkisi
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz