Kaliteli Uyku ve Rahat Uyumanız İçin Doğru Yöntemler

Kaliteli uykunun önemini Bazen ne kadar uzun süre uyursanız uyuyun, dinlenemeden kalktığınızı gördüğümüz zamanlarda anlıyoruz. Uyku; beden ve ruh sağlığımız için olmazsa olmazdır. Gündelik hayattaki yorgunluklarımızı ve problemlerimizi neredeyse sadece uyku ile gideririz. Depresyon, stres, ilaç kullanımı, çay, kayve gibi şeyler uykumuzu direkt olarak etkiler. Aşağıda vereceğimiz tavsiyelerle daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Uyumadan önce:

Açma, germe hareketleri yapın; Açma ve germe hareketleri vücudunuzu dinlendirip, sizleri uykuya hazırlayacaktır.

Süt, bal ve yemiş gibi şeyler atıştırın; Uyumadan önce hafif besinler tüketmek, uyku kalitenizi arttıracaktır.

Ağır yemek yemeyin; Uyumadan önce ağır yemek yemek, sizleri uyku sırasında yoracaktır.

Teknolojik aletlerden uzak durun; Uyumadan önce teknolojik aletlerle ilgilenirseniz, beyniniz aktif pozisyonda olacaktır. Bu da uykunuzu sekteye uğratacaktır.

Işıkları ve perdeleri kapatın; Bu sayede vücudunuz uykuya hazırlanma sürecini hızlandırarak daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar.

Sıcak duş alın; Uyumadan önce sıcak duş almak, bünyenizi yavaşlatıp, sizi rahatlatacaktır.

Alkol almayın; Uyumadan önce alkol almak, siz uyurken vücudunuzu zorlayacaktır.

Kahve içmeyin; Uyumadan önce kahve içmek içeriğindeki kafein sayesinde vücudunuzu uyaracaktır ve uyku seviyenizi azaltacaktır.

Kitap okuyun; Uykudan önce kitap okumak, hem uykunuzun gelmesini hızlandıracaktır, hem de beyninizi dinlendirecektir.

Odanın Kokusunu Değiştirin; Odanın kokusu sizleri farkında olmadan rahatsız ediyor olabilir. Yatağınızın etrafına lavanta yağı gibi rahatlatıcı etkili kokular sürerek uykunuza yardımcı olabilirsiniz.

Önceki İçerikDiyabette Beslenme
Sonraki İçerikEn Tutkulu Aşkı Yaşayan Burç
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz