Home İyi Beslen Depresyondan Çıkma Yolları

Depresyondan Çıkma Yolları

0
417
Depresyondan Çıkma Yolları
Depresyondan Çıkma Yolları

Depresyon; sürekli karamsar, üzüntülü  bir ruh halinde olmaya ve yapılan işlerden zevk almamaya yol açar. Kişinin; günlük faaliyetlerini gerçekleştirememesine ve kötü düşüncelerle meşgul olmasına yol açar. Bu bahsettiğimiz depresyonun belirtileri şöyledir;

-Kilo ve iştah artışı veya tamamen kesilen iştah

-Hiçbir şey yapmak istememe hali

-Sürekli üzgün ve depresif bir ruh hali

-Sosyal çevreye karşı ilginin azalması

-Yoğun uyku hali veya uyku düzeninde bozukluk

-Yorgunluk ve halsizlik

-Dikkat toplamada güçlük çekme

Eğer siz de bu belirtileri yaşıyorsanız, en yakınınızdaki bir psikolog veya psikiyatriste başvurmayı ihmal etmeyin.

1) Spor yapmak

Depresyonda olduğunuz veya düşündüğünüz  dönemde spor yapmak bir nevi ilaç gibi gelecektir.Yoga,meditasyon,yürümek,koşmak gibi birçok spor dalı  ile uğraşmak depresyonla baş etmede çok büyük faydaları vardır.Yapılan araştırmalara göre spor yapmanın stres düzeyini büyük ölçüde azalttğı görülmüştür.

2) Müzik dinlemek

Müzik dinlemek; insanın ruhunu besliyor.Özellikle depresyon döneminde, müziğin  olumlu yönü çok fazladır. Müzik dinlerken melankolik müzikler dinlemeyi tercih etmek yerine daha çok sizin modunuzu yükseltecek müziklere yönelmelisiniz.

3) Hobi edinmek

Kendinize uygun hobiler keşfedebilirsiniz;yüzmek,dans etmek,fotoğrafçılık gibi alanlarda kendinizi ilerletmek size iyi gelecektir.Bir işe yoğun dikkatinizi verip o işle meşgul olursanız karamsar ve olumsuz düşünceler aklınıza gelmez.Yoğun dikkatinizi veremeyeceğiniz hobileri tercih etmeyin.

4) Ufak tefek riskler alın

Risk almak düşüncelerinizin odak noktasını değiştirir.Odak noktanızı değiştirebilirseniz düşünce tarzınız da değişmiş olacaktır.Örneğin;evinize giderken farklı yollar tercih edin veya 3 gün sonra teslim etmeniz gereken bir ödevi,projeyi son gün yapmaya çalışın.

5) Sosyalleşmek

Sosyalleşebileceğiniz ortamlara katılın.Örneğin;bir dans kursu,internet sitesi veya hobi kursları olabilir.Başka insanların sorunlarını dinleyin, bunu yapmak sizin kendi sorununuzu unutmanızı sağlayacaktır.

6) Sevdikleriniz ile vakit geçirin

Aileniz,arkadaşlarınız ile vakit geçirmek, sevdiğiniz insanların sizinle beraber olması kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olacaktır.

7) Beslenme

Bu dönemde beslenme düzeniz de sizin için çok önemlidir. Pineal bezden salgınan seratonini(mutluluk hormonu) arttıran yiyecekler;

-Kuru yemiş ve tahıllı tohumlar; seratonin için önemli bir kaynaktır. Örneğin; keten tohumu,ceviz,susam,yerfıstığı,badem,kaju fıstığı,çekirdek

-Süt ürünleri; protein  yönünden zengin yumurta serotonini arttırmak için esansiyel yağ asitleri ve aminoasit içerir.Başka örnekler verecek olursak;süzme peynir,süt,yoğurt serotonini  arttırmak ve korumak için ideal besinlerdir.

-Meyvelerden; muz,mango,greyfurt,erik ve tatlı,sulu kavunun içinde yüksek serum kontrasyonu bulunuyor.Bu da serotonin üretimini kullanışlı hale getiriyor.

-Sebzelerden; brokoli,lahana,mısır,ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, serotoninden zengin, ayrıca mantar ve patates de buna dahildir.

-Kakao; vücutta serotonin üretimini arttırır . %70 ve üstü kakao içeren bitter çikolatalar tercih edilebilir.

8) Uyku düzeni

Depresyona giren insanlar kendini genellikle kendini uykuya hapsediyor.Uzmanlar bunun doğru olmadığını söylüyor.Ayrıca bozulmuş uyku düzeninin, depresyonu daha da olumsuz etkileyebileceği üzerinde de durulması gerekiyor. Bu nedenle sonuçta depresyon uykusu gibi kısa vadeli çözüm arayışları yerine depresyona karşı, ayık kafayla başa çıkmaya çalışmak gerekiyor.Genelde sabahları erken saatlerde uyanmaya dikkat edin.

9) Adrenalin

Adrenalin hormonunu arttırmanın depresyona olumlu etkileri olacaktır. Örneğin bunun için; korku filmi izleyebilirsiniz.

10) Oksijen ve güneş ışığı

Oksijen seratonin hormonunu yükselten etkenlerden biridir.Oksijen alarak daha sağlıklı düşünebilirsiniz.Bol oksijen için evinizi havalandırabilir, orman veya dağ yürüyüşü yapabilirsiniz.Depresyon döneminde insanlar genelde karanlığa gömülürler. Gün ışığı almak; depresyondan çıkmanıza yardımcı olacak etkenlerden birisidir.Hatta bu yüzden kış ve sonbahar mevsimlerinde, gün ışığı fazla göremediğimiz için daha çok bu mevsimlerde depresyona girildiğini görürüz.Gün ışığı alarak ruh halinizi stabil tutabilirsiniz.