Dikkat eksikliği denilince genellikle çocuklarda görülen dikkat eksikliği aklımıza gelir. Ancak dikkat eksikliği sadece çocuklarda görülmez.

Yetişkinlerde görülen dikkat eksikliğinin belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Kişiye göre farklılık gösteren bu nedenler, yaş ilerledikçe ortaya çıkabilmektedir.

Erişkin bireylerde dikkat eksikliğinin en büyük belirtileri; iş yerinde sürekli kontrol edilmesine rağmen yapılan ufak hatalar, trafikte yapılan ufak kazalar veya hatalar, birisiyle konuşurken dikkatin hemen kopması olabilir.

Dikkat eksikliği için yapılması gerekenler

Resim veya müzikle uğraşın

Resim yaparken veya müzik üretmeye çalışırken beyin dikkati ileri derecede yoğunlaştırır. Bu sanat dalları, dikkat gerektirdiği için kısa sürede dikkat eksikliğinin tedavisinde etkisini  gösterirler. Özellikle bir müzik aleti çalmak dikkat eksikliği adına yapılabilecek en iyi tedavilerdendir.

Spor yapın

Spor yapmak hayatımızın her alanında olduğu gibi dikkat eksikliğinde de bizlere yardımcı oluyor. Özellikle dikkat gerektiren spor yapmak dikkat sorunlarının çözülmesinde büyük rol oynuyor. Dikkat gerektiren sporlara örnek olarak; tenis, basketbol, futbol, okçuluk verilebilir.

Yaptığınız işe sık sık ara verin

Yaptığınız işe ara vermek beyninizin dikkati tekrar toplaması açısından büyük fayda sağlıyor. Bu yüzden bir işle uğraşırken mümkün olduğunca kısa aralar verin.

Oyun oynayın

Özellikle bilgisayar oyunları zorlayıcı olduğundan, dikkat eksikliğinin tedavisinde önerilmektedir.

Önceki İçerikTükürükten Kan Gelmesi Neden Olur?
Sonraki İçerik2023 Yılında Vücut Tipine Göre Mayo Bikini Rehberi
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz