Kendinizi negatif duyguların bitmek bilmez akışında bulduğunuzda ‘bir yürüyüşün’ iyi geleceğini bilirsiniz. Bu yürüyüşleri doğada yapmak ise gerek fiziksel gerekse mental sağlığınız açısından oldukça faydalı olacak.

İşte çeşitli araştırmalara göre doğa yürüyüşlerinin bizlere 5 önemli faydası:

1. Kanserle mücadelede yardımcı oluyor.

Vücudumuzun hayati bileşenlerinden biri olan immün sistemimizin ürettiği bazı hücreler kanserle mücadelede önemli role sahiptirler. “Doğal katil” olarak bilinen, kanserle savaşan bu hücreler, Tokyo Nippon Medikal Okulu’nda araştırmacı Dr. Li tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yalnızca bir günlük orman yürüyüşünde dahi artıyor. Öyleyse düzenli orman yürüyüşüne çıktığınızı bir hayal edin…

2. Yeşilin kokusu stresi azaltıyor.

Bitki ve orman örtüsü, muhteşem görünümü ve mis kokusuyla doğrudan beynin duygusal merkezine nüfuz ediyor. Kortizol stres hormonun azalması için uyarıcı görevi görerek kronik stres problemi çekenlere iyi geliyor.

3. Antidepresan görevi görüyor.

Araştırmalara göre evi ya da mahallesi orman civarında olanların, bu ortamlarda sıkça yürüme fırsatı bulanların şehirlilerden daha iyi mental sağlığa sahip oldukları gözleniyor. Ağaçların görünümünü, mevsimsel değişikliklerini izlemek, şehir hayatının stresinden uzaklaştırıyor, adeta bir antidepresan görevi görüyor.

4. Beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Ormanın, yeşilin içinde yürümek hafıza ve öğrenme yetilerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Bu sebeple Avrupa ve Amerika’da anaokulları genellikle orman civarına kuruluyor. Gözlemlenen araştırmalara göre, doğal çevrede oynayan çocukların el becerileri ve zihinsel yetenekleri, şehirli çocuklardan daha iyi gelişim gösteriyor. Üstelik çocuklarda dünyamızı ve yeşili koruma bilincinin gelişmesine de önayak oluyor.

5. Fit olmanızı sağlıyor.

Global nüfusun %30’u fazla kilo veya obezite sorunlarıyla karşı karşıya. Buna yönelik olarak doktorlar doğal ortamda yürüyüş, bisiklet, yoga gibi aktiviteler yapmanın fitness salonlarından çok daha iyi sonuç verdiğini belirtiyor.

Önceki İçerikŞehrin İçinde Peri Masalı
Sonraki İçerikDayanıklılık ve Kuvvet İçin 7 Temel Egzersiz
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz