Doğum Sonrası Beslenme Önerileri !

Bir kadının en zor zamanlarından biri hiç şüphesiz doğumdur. Ancak bu zorluklar doğum bittikten sonra da devam ediyor. Tabii ki doğum sonrası, bunu anne olanlar iyi bilir, lohusalık döneminde intihar etme girişiminde dahi bulunan pek çok kadın vardır. Hele de yanında kendisine destek olacak birileri yoksa, işte o zaman tam bir kabus olabilir bu durum. Doğumdan yeni çıkmış bir annenin dikkat etmesi gereken pek çok şey vardır. Hatta büyüklerimiz genelde söyler “ayaklarına çorap giyin, belini sıcak tut, omuzlarını üşütme gibi…” işte dikkat etmeleri gereken şeylerden biri de doğum sonrası beslenmedir.

Doğum sonrasında bir anne kendinden önce kuzucuğunu emzirme onu doyurma derdinde olacağı için kendisiyle pek ilgilenemez. Ancak çok iyi bilinmelidir ki bir bebeğin iyi beslenmesi için yeterli miktarda süt içebilmesi için öncelikle annenin iyi beslenmesi gerekmektedir. Sonuçta annenin sütünün akması da yine aldığı gıdalara bağlıdır.

Anne, her gıdadan almalıdır. Özellikle süt yapan ve vitamin değeri yüksek gıdalarla beslenmek zorundadır. Bunların yanında su tüketimi inanılmaz derecede önemlidir. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki sütünüzün bol bol akmasını istiyorsanız her gün 3 – 4 litre su tüketmek zorundasınız. Hatta elinizin altında her an bir su şişesi mutlaka bulundurun.

Doğumdan sonra anneler çok yorgun ve bitkin düşerler özellikle kansızlık problemi ve saç dökülmeler baş gösterir. Bunu engellemek için de bol bol kan yapıcı ve protein ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. daha önceki yazılarımızda kansızlığa iyi gelen gıdalardan bahsetmiştik. okumanızı öneriyoruz.

Normal şartlarda çok şekerli gıdalar tüketilmesi pek uygun görülmez ancak doğum sonrası lohusalık dönemi özel bir dönemdir ve bu dönemde anneler daha çok şekerli gıdalarla beslendikleri takdirde süt miktarında inanılmaz bir artış gözlenecektir.

Bu yazımızda daha çok süt yapan ve annenin vücudunda azalan bir takım vitaminlere değindik ancak bunların yanında birde şöyle bir gerçek var ki; doğum sonrasında vücutta kilo artışı gözlemlenebilir. Bunun için de mantıklı olan bir uzmandan yardım alarak vücudunuzun gereksinimlerine göre bir diyet programı uygulamaktır.

Önceki İçerikÖdem Söktüren Gıdalar ve İçecekler
Sonraki İçerikDiyabetlilere Beslenme Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz