Egzersizde Yapılan En Büyük Hatalar

Egzersiz ve fitness yaparken insanların belirlediği kurallar vardır. Bu kuralların birçoğu kişilerin kendi kafasında oluşturduğu düşüncelerdir. Bu tarz sizi kısıtlayan veya zorlayan kurallar spor yaparken faydadan çok zarar sağlar.

İşte onlar:

No Pain, No Gain

İngilizcede acı çekmeden, karşılık alınmaz gibi bir anlamda kullanılan bu kelimeyi özellikle vücut geliştiricilerden sıkca duymak mümkün. Ancak spor yaparken acı çekmeniz için bir sebep yok. Spor yaparken acı çekmeniz ileride kalıcı hasarlara neden bile neden olabilir. O yüzden sizi çok fazla zorlayan hareketleri yapmaktan kaçının. Ayrıca büyük bir hırsla başladığınız fitness serüveni, yapacağınız ani ve sert hareketlerle kötü şekilde sonlanabilir.

Aceleye Gerek Yok

Spor yaparken acele etmenin hiçbir doğru yanı yoktur. Temponuzu arttırmak doğrudur ancak acele etmek çok yanlıştır. Eğer egzersizlerinizi kısa zamana sıkıştırıp acele bir şekilde bitirmek isterseniz bu size zarardan başka bir şey vermeyecektir. Planlı ve programlı spor yapın. Geniş zamana yayın ve mümkünse kendinizi yıpratmayın.

Hızlı Spor

Özellikle spora yeni başlayanlarda görülen bu durum aslen çok yanlıştır. Uzun süre spor yapmadıktan sonra çok hızlı koşarak spora başlayan kişilerde sakatlanmaların görülme ihtimali çok yüksektir. O yüzden spor yapmaya başlarken daima yavaş ve kararlı olun. Ayrıca kendinizi ısıtmadan asla ağır sporlar yapmayın.

Yağ Yakmak İçin Ağırlık Da Kaldırabilirsiniz

Spora başlayan kişiler özellikle kilo vermek için tempolu koşuya yönelir. Ancak spor yaparken sadece koşu yapmak yerine ağırlık da kaldırabilirsiniz. Ağırlık kaldırmak, yağ yakmak konusunda koşu kadar olmasa da başarılıdır. O yüzden sadece koşu yerine programınıza ağırlık çalışmayı da ekleyebilirsiniz.

Tek Harekete Odaklanmayın

Spora giden kişiler özellikle belirli bölgelerinden şikayetçidir. Ancak sırf bu bölgelerdeki sorunu çözmek için sadece oraya odaklanmak yanlıştır. Spor yaparken istediğiniz bölgeye tabii ki odaklanmalısınız ancak durumu abartmamakta fayda var. Spor yaparken mutlaka tüm vücudunuzu çalıştıracak hareketler de yapın.

Önceki İçerikBahar Yorgunluğunun İlacı!
Sonraki İçerikOrtalama Cinsel İlişki Süresi Ne Kadar?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz