Ekmek Yemeği Bıraktığınızda Ne Olur?

Diyete başlayanların ve sağlıklı yaşamak için yemek düzenlerini değiştirenlerin ilk yaptığı şey ekmek yemeği bırakmaktır. Ancak ekmek yemeği bırakmak ne kadar doğrudur?

Ekmek yemeği bırakmak bütünüyle sağlık bir şeydir demek pek doğru olmaz. Eğer beslenme düzeninizden ekmekle birlikte tahıl kaynaklarını da keserseniz, metabolizmanız besin eksikliği çekebilir. Bu yüzden çok az da olsa tam tahıllı ekmeklerden tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

İşte ekmek yemeği bıraktığınızda vücudunuzda yaşanacak değişiklikler:

1. Su Bazlı Kilolarınızdan Kurtulursunuz

Yüksek karbonhidrat tüketiminde vücutta mutlaka sindirime yardımcı olacak su bulunması lazım. Eğer siz karbonhidrat alımını azaltırsanız buna oranlar vücudunuzdaki gereksiz su rezervlerini de azaltmış olacaksınız. Ve bu sayede kısa sürede, kolaylıkla kilo vermiş olacaksınız.

2. Şeker Hastalığı Riskiniz Azalır

Ekmek içeriğindeki besinler yüzünden kan şekerini direkt olarak yükseltir. Bu yüzden sürekli ekmek tüketimi şeker hastalığı riskinizi arttırır. Ekmek tüketimizi azaltarak, kan şekerinizi daha düzenli hale sokup, diyabet hastalığına yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz.

3. Kolesterolü Düşürürsünüz

Ekmek tüketiminin kolesterolü yükselttiği bilinen bir gerçektir. İleride kolesterolle ilgili problem yaşamamak için ekmek tüketimini azaltmanızı öneriyoruz.

4. Besleyiciliği Az ve Kalorisi Yüksek

Ekmeğin besin değerleri olarak düşük ve kalori olarak yüksek olması sebebiyle, ekmek kalitesiz bir yiyecektir. Sizi beslemez ancak doyurur. Ayrıca almanız gereken besinleri de size vermez.

Sonuç

Tüm bunlar ışığında ekmek tüketiminin sağlığımız açısından faydalı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak ekmek tüketmek istiyorsak, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeği tercih etmekte yarar var. Çünkü ikisinin kalori değerleri de aynı ve tahıllı ekmeğin besin değerleri daha yüksek. Bu yüzden tam tahıllı ekmek yemenin sağlık açısından daha iyi olacağını söyleyebiliriz.

Önceki İçerikTarihin En Eski Astrolojisi: Mısır Burcu
Sonraki İçerikYaşanılan Aşk Türleri Nelerdir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz