Meyvelerin hayatımızdaki yeri ve önemi büyük. Her an her yerde tüketime hazır olan meyveler yaz mevsiminde taze taze dalından koparılıp tüketilirken kış mevsiminde ise kurutulmuş olanları tercih edilmektedir. Hatta bazen meyvelerin kurusu çok daha faydalı olabiliyor. Lif, vitamin, potasyum ve mineraller açısından en faydalı kuru meyveler adeta bulunmaz birer nimettir.

Biz de sayfamızda sizler için yer verdiğimiz en faydalı kuru meyvelere ilişkin bir takım bilgiler vermek istiyoruz.

 • Kuru elma ; elmanın kurusu bir çok hastalığa faydalıdır. Bunların başında nefes darlığı, kalp rahatsızlıkları ve astım gelmektedir. Ayrıca içerdiği lif nedeniyle de bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

  Kuru Elma
  Kuru Elma
 • Kuru erik ; içerdiği A, B ve E vitaminleri sayesinde bağırsak faaliyetlerini arttırır, ve yine içerdiği magnezyum ile metabolizmayı daha hızlı çalıştırma etkisine sahip olan bu meyveyi diyet yapanlara şiddetle tavsiye ediyoruz.

  Kuru Erik
  Kuru Erik
 • Yaban mersini ; Tek kelimeyle mucizedir. Allah’ın insanlara bahşettiği hediyedir diyebiliriz. Bu kuru meyve öncelikle kanserle savaşır, kalp – damar hastalıklarını engeller, şeker hastalıklarından kaynaklanan görme bozukluklarını önler, göz yorgunluklarını giderir, metabolizmayı hızlandırır ve daha neler neler… gerçekten de çok marifetli bir meyveymiş J yaban mersini protein, karbonhidrat, yağ, kalori, mineral, kalori ve vitamin açısından oldukça zengindir. Her gün yemeyi alışkanlık haline getirenler bir çok sağlık probleminden kurtulmuş sayılabilirler 🙂

  Yaban Mersini
  Yaban Mersini
 • Kuru Dut ; özellikle ateş düşürücü ve idrar söktürücü olarak bilinen kuru dut aynı zamanda içerisinde B1 ve B2 vitaminleri de içermektedir. Kansızlık problemi yaşayan herkese önerilir.

  Kuru Dut
  Kuru Dut
 • Kuru İncir; bu kuru meyvenin de faydaları saymakla tükenmiyor. İçerdiği protein, vitamin ve mineral zenginliği sayesinde vücudun hücrelerini yenileyen kuru incir her gün bir avuç yendiği takdirde vücudun ihtiyacı olan bir çok besin öğelerini tek başına karşılayabilme özelliğine sahiptir. Özellikle kadın hastalıklarında ve erkek üreme organlarındaki problemler için uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilen bir meyvedir. Ayrıca doğum sonrasında sütü akmayan anneler içinde kaynatılıp suyunun tüketilmesi süt damarlarının bir anda açılmasına da yardımcı olmaktadır.

  Kuru İncir
  Kuru İncir

Önceki makaleTarçın ve Bal Karışımının Yararları
Sonraki makaleNeden Hızlı Kilo Alırız?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.