Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrasında istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için kullanılan acil bir kontraseptif yöntemdir. Bu hap, yumurtlamayı engelleyerek ya da spermin yumurtayı döllemesini önleyerek gebeliği önler.

Ertesi gün hapları, doğum kontrol haplarından farklıdır ve acil durumlarda kullanılan bir yöntemdir.  Ancak ertesi gün haplarının doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması önerilmez. Bu haplar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamazlar.

Ertesi gün haplarının etkili olabilmesi için, cinsel ilişkiden sonra en kısa sürede alınması gerekir. Gebelikten korunma yöntemleri konusunda yaşanan eksikler nedeniyle gebelik süprizi yaşanabilir.  Ayrıca, bu hapların kullanımıyla ilgili bazı yan etkiler ve sağlık riskleri de olabilir, bu nedenle kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önerilir.

Önceki İçerikHamilelik; Kadınlar İçin En Önemli Zorlu Bir Süreç
Sonraki İçerikEge Denizi’nin İncisine Kısa Bir Yolculuk; Cunda Adası
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.