Karantinada döneminde sürekli oturup vücudumuzu tembelleştirmek yapılacak olan en büyük hataların başında geliyor. Dışarıya çıkamıyor ve spor salonlarına gidemiyor olmamız spor yapamayacağımız anlamına gelmiyor. İşte evde kalarak da uygulayabileceğiniz, hem fit hem sağlıklı kalmanızı sağlayacak birbirinden güzel spor alternatifleri;

Evde Spor Hareketleri

İP ATLAMAK

Evde uygulayabileceğiniz kolay egzersizlerden olan ip atlamak, son derece eğlenceli ve faydalıdır. Bu egzersiz için sadece bir ipe ihtiyacınız var. İp atlamanın faydalarına gelecek olursak; bacak kaslarını sıkılaştırır, alt bacak,baldır ve kalça kaslarınızı güçlendirir, kalp hızının artışını sağlar, oksijeni verimli kullanarak kalp, dolaşım ve akciğer sisteminizi güçlendirir.

SQUAT

Yaz gelirken harika popolara sahip olmak istemez misiniz? Ev ortamında rahatça uygulayabileceğiniz egzersizlerden olan squat için isteğe bağlı ağırlık kullanabilirsiniz. Bunun için dambıl seti tercih edebilirsiniz fakat evinizde yoksa alternatif olarak farklı ağırlıklara yönebilirsiniz. Düzenli uygulandığında vücudunuz üzerinde etkisini gözle görülür derece farkedeceksiniz. Squatın faydaları; kalça ve bacakları şekillendirir, duruşunuzu düzeltmenize yardımcı olur, kalça, üst bacak ve arka bacağı güçlendirir.

ŞINAV VE MEKİK

Hepimizin bildiği ve sporun vazgeçilmezi olan şınav ve mekik için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Faydasını görebilmek için şınav ve mekik çekmeye düzenli olarak devam etmelisiniz. Şınav ve mekiğin faydaları; vücudunuzun üst kısmındaki; omuz ve göğüs gibi kasların ön plana çıkmasını sağlar. Egzersizi uygularken karnınızı sıkarsanız, omurganızın dik durmasını sağlar ve karın kaslarınızı hedef olarak belirginleşmesini sağlar.

ZUMBA

Eğlenerek ve dans ederek kilo vermek isteyenler için bir numaralı önerimiz olan zumba. Zumba sayesinde hem dans edip hem de spor yapabilirsiniz. Zumba için sadece eğlenceli bir müziğe ihtiyacınız vardır. Zumbanın faydaları; bel,kalça,karın ve basen bölgesindeki yağların eritilmesine yardımcı olur. Terleyerek vücuttan toksin maddelerin ve fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Nefes almayı düzenleyerek gövdemizdeki kasların güçlenmesini sağlar.

PİLATES

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve bu dönemde evde uygulayabileceğiniz sporlardan pilates için bir ekipmana ihtiyacımız yok fakat pilates yapacağımız yerin yumuşak olması için mat ve hareketlerden daha fazla verim alabilmek için pilates ekipmanları temin edebilirsiniz. Pilatesin faydaları; tüm vücudu eşit şekilde geliştirir ve pilates; spondiloz, romatizma,fıtık,bel ve kemik eğriliği, disk kaymaları, siyatik gibi birçok kemik hastalığının tedavisinde kullanılır.

KARDİYO

Karantinada basit bir şekilde uygulayacağınız egzersizlerden biri olan kardiyonun faydaları; kalp atış hızını ve dayanıklılığı arttırır ayrıca yorgunluğu alır.

YOGA

Yoga yapmak, hem fiziksel hem de zihinsel olarak size çok iyi gelecektir. Nefes kontrolünüzü sağlamınızda büyük öneme sahiptir. Her gün düzenli olarak pratikleri devam ettirmek yoganın esaslarındandır. Kilo vermenizi sağlayacak ve güçlü,enerjik bir vücuda sahip olmanızda size yardımcı olacaktır. Bunların yanısıra yoga anskiyete ve stresten uzaklaşmanızı sağlayarak daha mutlu ve enerjik olmanıza neden olur. Meditasyon ile de birleştirerek yogadan tam verim alabilirsiniz.

Bunların yanında yürüyüş bandı ve bisiklet gibi spor aletleri de edinerek veya halihazırda mevcutsa bu aletleri kullanarak da sağlıklı kalmaya devam edebilirsiniz.

Unutmayın ki; bedenimiz ona ne yaparsak bize karşılığını veren harika bir mekanizma. Ona iyi davranın ve size vereceklerini izleyin. Sağlıklı ve bol sporlu günler dileriz.

Önceki İçerikKoronadan Sonra Cinsellik
Sonraki İçerikÇocuklarla Yapılacak Etkinlikler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.