Home İyi Beslen Gastrit Nedir? Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrit Nedir? Gastrite Ne İyi Gelir?

0
7267

Gastrit Nedir? Gastrite Ne İyi Gelir?

Günümüzde birçok kişinin çektiği bu acılı hastalık hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım.

Gastrit aslen bir mide rahatsızlığıdır. Gastrit basitçe midenin iç duvarında bulunan koruyucu tabakanın iltihapla kaplanmasıdır. Toplumda sıkça rastlanan yaygın bir hastalıktır. Akut(geçici) ve kronik(müzmin) olarak görülebilir.

Gastrit ilerleyen seviyelerde ülsere dönüşebilir. Bu yüzden aslında ciddi bir hastalıktır. Ve mutlaka dikkat edilmelidir.

Neden Gastrit Olunur?

Gastritin nedenleri arasında bilinen en etkili olanı helikobakter pilori isimli bakteridir. Vücuda çocukluk zamanlarında yerleşir ve yıllar boyunca barınır. Günümüzde gelişmiş ülkeler de dahil görülen en yüksek bakteri türüdür

Beslenme gastrit oluşumunda çok büyük rol oynar. Düzensiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, asitli içecekler gibi mide iç yüzeyini tahriş edici alışkanlıklar, gastrit oluşumunu hızlandırır.

Ayrıca stres ve sigara kullanımı midede üretilen asiti fazla salgılatarak, gastrit riskini arttırır.

gastrit_2

Gastrit Miyim?

Gasitrit bizlere geliyorum demeden, aniden oluşur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi akut ve kronik olarak ikiye ayrılır.

Gastritte; midede yanma, karın şişliği, ağrı, acı, mide bulantısı, geğirti ve iştah azalması görülebilir.

Mide duvarı tahriş olduğu için kusmalarda koyu renkler görülebilir. Bu ilerlemiş bir gastrittir. Mutlaka tedaviye başlanmalıdır. Çünkü midede kanamalar vardır.

Ne İyi, Ne Kötü Gelir?

İçerisinde kafein bulunduran içecekler mideye zarar verir. Ayrıca asitli içeceklerden gastrit varsa kaçınmak gereklidir. Bu içecekler arasında portakal suyu da vardır.

Ayrıca yağlı yiyecekler(kızartmalar), soğan ve çikolata da mideyi aşırı yoran yiyeceklerdendir. Ve mutlaka alkol kullanımına dikkat etmek gerekir. Özellikle aç karnına.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, gastrit tedavisinde çok faydalıdır. Bunlar mide asidini düzenlerken, içeriğindeki vitamin ve minerallerle de midenin onarılmasını hızlandırır. Koyu yeşil yapraklı sebzelere brüksel lahanası, brokoli, ıspanak, bezelye ve fasulye örnek verilebilir.

İçinde flavonoid içeren yiyecekler de gastrite iyi gelir. Çünkü flavonoid, hlikobakter pilori’nin etkilerini azaltırken, onunla savaşır. Bu yüzden flavonoid kaynağı besinleri mutlaka tüketmeliyiz. Bunlar arasında; kızılcık, elma, yeşil çay, kiraz, kabak, biber, yaban mersini ve kereviz vardır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here