Kış Aylarının Korkulu Rüyası; Grip!

Havalar oldukça hızlı bir şekilde soğumaya başladı. Kış aylarının sıklıkla karşılaşılan hastalığı ise ne mi? Tabi ki grip! Peki nedir bu gribin belirtileri? Uykunuzdan boğaz ağrısıyla mı uyandınız? Öksürme ve hapşırma da beraberinde mi geldi? Evet, bu grip olduğunuzun sadece birkaç göstergesidir. Peki bundan en hızlı şekilde kurtulmak için grip ilacı kullanmak yerine hangi doğal yöntemlere başvurabiliriz? Gribe ne iyi gelir diye düşünüyorsanız, cevabı yazımızda. 

Gripten Kurtulmanın Doğal Yolları 

 • İlk yapmanız gereken okulunuzdan veya işyerinizden izin almak olacaktır. Çünkü gribin en büyük düşmanı yorgunluktur. İyice dinlenerek tedavinize başlamanız gerekmektedir. Bu yüzden evde kalmanız faydalı olacaktır.  
 • Mutlaka yatakta uzanmanız gerekir. Ancak uyumamalısınız çünkü uyku hali bağışıklık sisteminizi yavaşlatır ve mikroplarla savaşmayı zorlaştırır. Başınızı dik tutun ve uzanın, bunun için ekstra bir yastık da kullanabilirsiniz. Böylelikle sinüs basıncınız hafifler ve daha kolay nefes alırsınız. 
 • Sıcak duş alın. Buhar solumak burnunuzu nemlendirecek ve tıkanıklığınızı azaltacaktır. Ayrıca hissedeceğiniz ısı ağrıyan kaslarınızın da rahatlamasına yardımcı olacaktır. 

Gripten Kurtulmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler 

 • Bol miktarda sıvı tüketin. Çünkü vücuda bol sıvı almak burun tıkanıklığınızı kırar ve rahat nefes almanızı sağlar. Ayrıca dehidrasyonun sebep olduğu baş ağrısını ve yorgunluğu da önler. Elinizde her daim su şişenin hazır olsun ve bittikçe doldurun. 
 • Sıcak bir şeyler tüketmek çok önemli. Kafeinsiz bitki çayları ve limon suyu boğaz ağrısı ve yorgunluğunuza çok iyi gelecektir. Araştırmalar sıcak çayın soğuk algınlığı semptomlarına birebir olduğunu doğrular niteliktedir. 
 • Bir kaşık bal yiyin. Balın yapışkan yapısı üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelecek ve öksürüğünüzü oldukça hafifletecektir. Bir araştırma, yatmadan önce yarım çorba kaşığı bal tüketen çocukların, öksürük şurubu içenlerden daha az öksürdüğünü göstermiştir. Bal için neredeyse doğal antibiyotik diyebiliriz. Balı bir bardak kafeinsiz çaya veya limon suyuna ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak 1 yaşından küçük çocuklara bal verilmemelidir. Bebeklerde grip nasıl geçer diye merak ediyorsanız; 
 • Tavuk suyu çorbası için. Neredeyse tüm annelerin önerisi olan tavuk suyu gerçekten de etkili bir yöntemdir. Çünkü tavuk suyu vücudumuzdaki enflamasyonu yatıştırır. Bu sayede de ağrı ve tıkanıklık belirtileri oldukça hafifler. Ayrıca bu öğünde vücudunuza gerekli enerjiyi verecek kalori de mevcut. 

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 

 • Mutlaka tuzlu su ile gargara yapın. Ilık suyun içine koyacağınız yarım çay kaşığı tuz ile ağzınızı çalkalamanız mukusu gevşetecektir. Burun tıkanıklığınız bir nebze de olsa azalacaktır. 
 • Yüzünüze gün içinde birkaç kez sıcak ve ıslak bir bez koyun.
 • Başınızı her zaman yüksekte tutun, uzanmak burun tıkanıklığını arttırır.
 • Fayda göremezseniz tıkanıklık giderici burun spreyi kullanın.

Burun tıkanıklığı ile ilgili detaylar için “Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer” yazımızı da okuyabilirsiniz.

En pratik gripten kurtulma tavsiyeleri böyleydi. Siz yine de başınıza gelmeden önlem alın ve mutlaka grip aşısı yaptırın. Unutmayın, grip aşısı grip olduktan sonra değil, bunu engellemek için yapılan bir aşıdır.  

Önceki İçerikAdet Gecikmesi ve Sancısına Karşı Çözümler
Sonraki İçerikO Bir Doğal İlaç : Hibiskus!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.