Havalar oldukça hızlı bir şekilde soğumaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ülkemizin pek çok yerinde yoğun kar yağışı etkili oldu. Bu da hastalık ve özellikle grip mevsiminin başladığı anlamına geliyor.  Peki kış rahatsızlığı gripten kurtulmak ve hızla iyileşmek  için ne yapmalıyız? Pratik tedavi  yöntemlerini sizler için derledik. İyi okumalar!

  • Bu süreçte mutlaka yatakta uzanmanız gerekir. Fakat uyumamalısınız çünkü uyku hali bağışıklık sisteminizi yavaşlatır ve mikroplarla savaşmayı zorlaştırır. Başınızı dik tutun ve uzanın, bunun için ekstra bir yastık da kullanabilirsiniz. Böylelikle sinüs basıncınız hafifler ve daha kolay nefes alırsınız. 
  • Bol miktarda sıvı özellikle su tüketin. Çünkü vücuda bol sıvı almak burun tıkanıklığınızı kırar ve rahat nefes almanızı sağlar.
  • Tuzlu su ile gargara yapın. Ilık suyun içine koyacağınız yarım çay kaşığı tuz ile ağzınızı çalkalamanız boğazınızı rahatlatır ve burun tıkanıklığınız bir nebze de olsa azaltır.
  • Bu süreçte sıcak içecekler tüketmek çok önemli. Kafeinsiz bitki çayları ve limon suyu boğaz ağrısı ve yorgunluğunuza çok iyi gelecektir.
  • Balın yapışkan yapısı boğazınızı kapatacak ve öksürüğünüzü oldukça hafifletecektir. Balı çaya veya limon suyuna ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak 1 yaşından küçük çocuklara bal verilmemelidir.  Ayrıca şeker hastaları da baldan uzak durmalıdır.
  • Sıcak duş alın. Buhar solumak burnunuzu nemlendirecek ve tıkanıklığınızı azaltacaktır. Ayrıca hissedeceğiniz ısı ağrıyan kaslarınızın da rahatlamasına yardımcı olacaktır. 
  • Tavuk suyu çorbası içmek iyi gelebilir. Tavuk suyu vücudumuzdaki enflamasyonu yatıştırır. Bu sayede de ağrı ve tıkanıklık belirtileri oldukça azalır.

Önceki makaleKedi Beden Dili Anlama Rehberi
Sonraki makaleTarza Uygun Çanta Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler