Guatr Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Guatr, boyundaki tiroid bezlerinin büyümesi durumudur. Bu büyüme durumu genellikle tiroid hormonunun normalden az veya çok olması ile ortaya çıkar.

Guatr hastalığı genellikle ağrılı veya sancılı bir hastalık değildir. Çoğunlukla sadece yutkunmayı zorlaştırır ve ara sıra öksürüğe sebep olur. Ancak bu durumların hiçbirinin görülmediği kişi sayısı da oldukça fazladır.

Guatr olup olmadığınızı bakarak kolaylıkla anlayabilirsiniz. Eğer boynunuzun alt kısmında bir şişlik varsa, guatr hastasısınız demektir. Başka belirtileri arasında; kusma, terleme, mide bulantısı, kalp çarpıntısı yer alır.

Elle muayenede hissedilemeyen guatr için tiroid hormonu testi yapılır ve tiroid üretiminin ne durumda olduğuna bakılır.

Tiroid bezindeki şişliğin sebebi tümör de olabilmektedir. Bu yüzden boyun bölgesinin ultrasonu çekilerek tiroidde, nodüller aranır. Eğer nodül bulunursa, laboratuvarda incelenmek üzere biyopsi yapılarak tiroidden ufak bir parça alınır. Bunun sonucunda tümör var mı yok mu, incelenir.

Guatr Tedavisi

Guatr hastalığında tiroid hormonu seviyesine göre farklı tedavi yolları uygulanır. En basit tedavi yöntemi hap ile olandır. Tiroid hormonunu düzenleyerek, tiroid bezindeki şişliği indirmeye yarar.

Ayrıca iyot eksikliği de guatra sebep olmaktadır. Bu tür durumlarda, hastaya iyot ve potasyum desteği yapılarak, tedavi edilir.

İlaçla veya iyot takviyesiyle düzelmeyen guatrlarda, ameliyat yöntemi tercih edilir.

Önceki makalePropolisin Faydaları
Sonraki makaleE Vitamininin Faydaları ve Özellikleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here