Soğuk algınlığınız var ve boğazınız acıyor. Ya da cildiniz kuru ve çok kaşınıyor. Hava değişimine bağlı sivilceleriniz de arttı. Kimyasal çözümler çok! Peki kimyasal ilaçlar kullanmadan sağlığınızı korumanız mümkün mü? İşte cevabı Gümüş Suyu’nda saklı! Peki Gümüş Suyu Nedir?

Gümüşün Tarihi

Gümüş, binlerce yıldır dünyadaki medeniyetler tarafından antibakteriyel olarak kullanılan bir maddedir. Mikrop öldürücü ve antibiyotik olarak Eski Yunan ve Roma İmparatorluğu’nda yüzlerce yıl tedavilerde kullanılmıştır. Yine aynı medeniyetler içki ve yemek taslarında gümüş kaplama kullanmıştır. Çin İmparatorluğu, yemeklerini gümüş çubuklarla yemiştir. 1800’lü yıllarda doktorlar ameliyatlarında gümüş sütür kullanmış ve gümüşün antibakteriyel özelliğinden yararlanmıştır. Yine saf gümüşten elde edilen gümüş suyu da medeniyetler tarafından içilmiş ve güçlü bir antibiyotik olarak modern tıbba kadar kullanılmıştır. Modern tıbbın doğuşu ile birlikte sentetik ilaç sektörünün büyümesi gümüş ve gümüş suyunun değerini yitirmesine; gelişen dijital dünyada gümüşün yerinin sarsılmasına sebep olmuştur.

Gümüş Suyu Nedir?

Gümüş suyu, saf su içerisinde saf gümüşün partiküller halinde asılı kalması ile elde edilen bir sıvıdır. Suyun içerisinde dağılan gümüş parçacıkları gözle görülemeyecek kadar küçük nanopartiküller şeklindedir. Oluşan gümüş suyu homojen bir karışımdır. Gümüş suyu, hücre zarından kolayca geçerek vücuda karışır. Eski dönemlerden günümüze koruyucu antibiyotik özelliği ile öne çıkmaktadır. 

Gümüş Suyu Faydaları
Gümüş Suyu Faydaları

Gümüş Suyu’nun Faydaları

 • Antiseptik özelliği ile şiddetli sivilce tedavilerinde etkilidir.
 • Güneşten kaynaklı yanıklara sürüldüğünde acı ve sızıyı azaltır.
 • Uygulanan bölgedeki kaşıntı ve tahrişi azaltır.
 • Burun tıkanıklığına etkin çözüm sunar.
 • Boğaz ağrısında oral yolla kullanımı uygundur.
 • Ağır olmayan yaraları hızla iyileştirir.
 • Aft ve uçuk tedavisinde kullanılabilir.
 • Eklem romatizması hastalığına iyi gelir.
 • Sedef hastalığında yaraları ve kaşıntıyı azaltır.
 • Prostat gibi hastalıkların çözümünde etkili olmuştur.
 • Tüm yüzeylerde mikropları öldürmesi için dezenfektan olarak kullanılabilir.
 • Düzenli kullanımda bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • HIV, AIDS ve Zona gibi hastalıklara iyi geldiği söylense de bunu kanıtlayacak bilimse bir veri söz konusu değil.

Gümüş Suyu Nasıl Kullanılır?

Gümüş suyunu kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız oldukça önemli. Devamlı olarak iki haftalık bir süre kullanılabilir. Rahatsızlığınıza uygun olarak içerek ya da sürerek kullanıma uygundur.

Gümüş parçacıklarının saf su içerisinde dağılması yaklaşık 6 dakika sürmektedir. Altı dakikadan sonra ağız yolu ile kullanıma uygundur. Oral yol ile kullanımında ağızda mümkün olduğunca uzun tutup dil altından direkt kana karışmasını sağlayarak daha etkin sonuç alabilirsiniz.

Elektrik yüküne sahip gümüş suyu, vücutta kısa sürede yayılarak daha dinç olmanızı sağlar. Sindirim yolu ile vücuttan atılması durumunda tüm sindirim sisteminizi temizler. Aynı zamanda elde ettiğiniz gümüş suyunu fısfıslı bir şişeye koyarak ya da pamuğa gümüş suyunu batırarak vücudunuza sürerekte kullanabilirsiniz.

Gümüş suyu kullandığınız dönemde alkol almamaya da özen göstermelisiniz. 

Gümüş Suyu Zararları Var Mı?

Bildiğiniz üzere gümüş ağır bir metal madenidir ve dolayısıyla vücuttan atılması pekte kolay olmayabilir. Yüksek oranda gümüş suyu kullanmanız belirli ölçülerde yan etkiler oluşturabilir. Oluşabilecek yan etkilerin çoğu oral yolla alınmasından kaynaklı olacaktır.
Uzun süreli gümüş suyu kullanımı sonucunda nasıl ki gümüş takıları çok uzun taktığımızda temas eden bölge mavileşiyorsa; uzun süreli gümüş suyu kullanımlarında da ten mavileşebilir. Arjiri olarak adlandırılan bu hastalıkta; deri, tırnak ve diş etlerinde mavileşmeler olabilir.

Gümüş Suyu Kullananlar Yorumları

Gümüş Suyu Kullananlar Yorumları arasında cilt sağlığına faydaları olduğu yönünde etkileşimler gelmektedir. Gümüş Suyuna alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız eğer kullanmadan önce test yapabilirsiniz.

Önceki İçerikHiper Otomasyon Nedir? 
Sonraki İçerikBoşanma Avukatı İstanbul
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.