Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?

Ne Kadar Su İçmeliyim sorusu her zaman konuşulmuştur. Çünkü Su insanın yaşaması için kritik etmenlerden bir tanesi. Bu kadar önemli bir bileşeni hayatımızda görmezden gelmek sağlığımız için çok tehlikeli olacaktır.

Peki günde ne kadar su tüketmeliyim?

Uzamanların yaptıkları araştırmalara göre gün içinde minimum 2 litre su tüketmemiz gerekmekte.

Korkmayın! 2 litre suyun içine; içtiğimiz sodalar, çaylar, biraz da olsa kahveler, yediğimiz yemekler, içtiğimiz sütler ve meyve suları da dahil. Bu yüzden kendinizi gün içinde 2 litre suyu ayrıca bitirmek için heba etmeyin. Ancak eğer içerseniz sağlığınıza gözle görülür bir fayda sağlayacaktır.

Vücudumuzun yaklaşık %60’u sadece sudan ibarettir. Bu yüzden vücudumuzun sıvı girişine sürekli ihtiyacı vardır. Eğer çok terliyorsanız veya yorucu bir iş yapıyorsanız, sıvı kaybınızı tölere etmek için normalden daha fazla su tüketin.

Ayrıca su içmek metabolizmanızın çalışma hızını arttıracaktır, derinize canlılık kazandırıp sivilcelerinizi azaltacaktır ve yaşlanmanızı geciktirecektir. Son olarak, su içmenin böbreklerin sorun yaşama riskini(özellikle böbrek taşını) kayda değer oranda düşüreceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Önceki İçerikBaşak Burcu Erkeği Hakkında 8 İlginç Gerçek
Sonraki İçerikPopüler Kahve Çeşitleri Nelerdir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.