Hafızayla ilgili son zamanlarda sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Bilgileri hatırlamak için birçok farklı yol olsa da bazen günlük hayattaki şeyleri hatırlamak zorlayıcı olabiliyor. Yazımızdaki besinlerle hafızanızı kolayca, eskisi gibi güçlü ve kuvvetli yapabilirsiniz.

1.Üzüm

Kuru üzüm ve yaş üzüm içeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde vücuttaki birçok eksiği tek başına tamamlayacaktır.

2.Kahve

Kahvenin zararları ve faydaları sürekli tartışılsa da, kahvenin hafızayı güçlendirdiği ve insanların daha rahat öğrenmesini sağladığı bir aşikar.

3.Kuru Yemişler

Kuru yemişler(ceviz, fındık, fıstık, kabak çekirdeği) aslında birer bitki tohumu olduğu için, içeriğinde bir bitkinin yetişmesini sağlayacak tüm besinler var. Bu yüzden yemişler içerik olarak çok doludur ve sağlıklı yağları sayesinden insan vücuduna çok faydalıdır. Ayrıca özellikle cevizin hafızayı kuvvetlendirdiği bulunmuştur.

4.Balık

Balık, içindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde insan beyni için olmazsa olmazdır. Çünkü insan vücudu omega-3 üretemez. Mutlaka dışarıdan almak zorundadır. Omega-3’ün zihin gelişimi ve hafızayı kuvvetlendirmesindeki sağladığı faydalar çok yüksektir.

5.Çilek

2012’de Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmada çileğin sadece hafızayı değil, ayrıca insan zihninin işleyişini de düzenlediği bulunmuştur. Çilek tüketmeyen insanların daha kolay depresyona girdiği ve dikkatlerinin daha kolay dağıldığı gözlemlenmiştir.

Önceki İçerikMigren Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Sonraki İçerikMikrodalga Fırınlar Sağlığa Zararlı Mıdır?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz