Hafızayı Kuvvetlendiren Besinler

Günlük hayatın koşuşturması, yoğun iş temposu, stres, kişisel sorunlar gibi bir çok faktör unutkanlığı da beraberinde getiriyor. Hatta bazı insanlarda o kadar ileridir ki bu unutkanlık konuşurken ne söyleyeceğini bir anda unutuverirler. Oysa hafızayı kuvvetlendirmek için bir takım besinlerin tüketilmesi bu sorunu ortadan kaldırmaya yetiyor.

  • Ispanak ; B ve E vitamini içermektedir. Bu nedenle de beyin hücrelerini bir takım serbest radikallerden korumaktadır. Unutkanlığı gidermede faydalıdır.
  • Balık ; balığın zeka gelişimine olan etkisi yüz yıllardır bilinmekte. Omega 3 yağ asitlerinin yoğunluğu nedeniyle beyin fonksiyonlarının düzenli olarak çalışmasını sağlayan balık aynı zamanda davranış bozukluğu olan kişilere de uzmanlarca önerilmektedir. Vücuttaki eksikliğinde ise depresyon ya da öğrenme bozukluğu gibi sorunlara yol açabilmektedir.
  • Bitter çikolata ; çikolata severler bu işe çok sevinecek J bitter çikolatanın beyinde endorfin salgıladığına dair bir çok bilimsel gerçek vardır. Aynı zamanda tüketilmesi halinde doğal uyarıcıları sayesinde konsantrasyon ve odaklanmayı arttırmada önemli payı vardır.
  • Yaban mersini; sayfamızı takip edenler bilir daha önce yaban mersininin faydalarından bahsetmiştik. oldukça yararlı bir kuru meyvedir. Araştırmalara göre bellek arttırıcı fonksiyonları bulunduğu tespit edilmiştir.
  • Kivi, portakal, elma, kırmızı üzüm; bunlar da beyin gücünü arttırır ve hafızayı güçlendirmektedirler.
  • Proteinler (süt, yoğurt, peynir, yumurta); bu ürünler vücuda enerji sağlamasının yanında aynı zamanda hafızayı da gün boyu dirençli tutmayı sağlayan besinlerdendir. Özelikle yumurta beyin için faydalı olan A, D ve B grubu vitaminlerini içerdiğinden vücudun her daim uyanık kalmasını sağlamaktadır.
  • Kabak çekirdeği ; ay çekirdeği kadar popülerite  kazanamamış olsa da aslında daha faydalı bir çekirdek türüdür. Hafızayı uzun süreli canlı tutar ve uykusuzluk – depresyon gibi sorunlarla da savaş halindedir. Aynı zamanda Alzheimer hastaları için önerilen kabak çekirdeğinin hafta da birkaç kez tüketilmesi gerekmektedir.
  • Brokoli ; bu küçük ağaçların çok seveni yoktur ancak K vitamini açısından oldukça zengin olan bu sebze beyin gücünü de oldukça arttırmaktadır.

Önceki İçerikKansızlığı Önleme Yöntemleri
Sonraki İçerikYeşil Çayın Faydaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.