Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı

Bu soru genellikle spora yeni başlamış veya başlayacak olanlar tarafından sıkça sorulur. Ancak baştan söyleyelim. Bu sorunun herkese uygun, kesin bir cevabı yok.

Spor yaparken çalışmak kadar dinlenmek de çok önemlidir. Çünkü kas gelişimi, kişi dinlenirken gerçekleşir. Özellikle düzenli uyku, kas gelişimi açısından elzemdir. Bu yüzden spor yaparken dinlenmeye mutlaka çok önem vermek gerekiyor. Ancak dinlenmenin fazlası da zarardır, çalışmada olduğu gibi.

Haftada 3 günden az yapılan sporların, düzenli de olsa bir fayda sağlamadığı yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Bu yüzden spor yaparken programınızı minimum 3 gün olarak ayarlamanızda fayda var. Maksimum değer olarak kesin bir şey söylememiz mümkün değil. Çünkü maksimum çalışma günü sayısı kişinin; programına, yaşına, yapısına, enerjisine, psikolojisine vb. göre değişiklik göstermektedir. Ancak haftada 6 gün, genel olarak önerilen en fazla sayıdır diyebiliriz.

Spor yaparken üst üste aynı bölgeleri çalışmaktan kaçının. Eğer 2 veya 3 gün üst üste aynı bölgeyi çalışırsanız, bu size faydadan çok yarar sağlar. Çünkü kasların kendilerini onarmasına zaman vermeden tekrardan çalıştırmış oluyorsunuz. Bu yüzden programınızı mümkünse 3 ya da 4 güne bölün. Her gün farklı bölgeyi/bölgeleri çalışın.

Genel olarak spora yeni başlamış olanlar için haftada 3 gün önerilmektedir. Ancak bu programa göre 4 gün de olabilir. Eğer uyguladığınız program size ağır geliyorsa 1 gün spor 1 gün dinlenme yöntemini kullanabilirsiniz. İleride 2 gün spor 1 gün dinlenmeye geçiş yapmanız faydalı olabilmektedir.

Önceki İçerikAntalya’da Hale Avşar ile “Fit Olun”!
Sonraki İçerikEn Az Kaloriye Sahip Ekmek Çeşidi Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz