Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik, neredeyse tüm kadınların yaşamak, o duyguyu tatmak istediği bir dönemdir. Ve bir kadına en çok yakışan şeydir…  Anne adayları bu dönemde kuzucuklarını kucağına alacakları günü dört gözle bekler ve adeta şafak sayarlar 🙂

Ancak, hamilelik güzel olduğu kadar çok da zorlu bir süreçtir. Belki de bir kadın hayatı boyunca yaşamadığı sağlık sorunlarını bu dönemde yaşamaktadır. Öyle ki; vücuttaki hormon dengesinin tamamen bozulması ile hem fizyolojik, hem de psikolojik açıdan kadını oldukça zorlayan bir durumdur. Dolayısıyla her an doktora gidemeyecek durumda olanlar yada kendilerini daha çok güvende hissetmek isteyen anne adayları için gebelik dönemiyle ilgili internet sitelerinde bilgi amaçlı bir çok yazı bulunmaktadır.

Biz de iyi21.com ekibi olarak hamile kadınlara bir takım önerilerde bulunmak istiyoruz.

Gebelik Döneminde Zararlı Yiyecek ve İçecekler

Bazı besinler vardır ki normal şartlarda faydalı iken gebelik döneminde kesinlikle tüketilmesi önerilmez yada yasaklanmıştır. Bunları kısaca maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Büyük balıklar çok fazla miktarda civa içermektedir. Bu nedenle bilinçsizce tüketildiği takdirde özellikle de ilk 3 ay içerisinde bebeğin sinir sistemine zarar verebilmektedir. Oysa balık Omega 3 yağlar bakımından ne kadar da faydalıdır değil mi ?
  • Yine gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde nar tüketilmemesinde fayda vardır. Zira nar çok önemli bir antioksidan olup, hatta bir takım ilaçların yapımında dahi nar kullanılmaktadır(burada narın ne kadar güçlü bir etkisinin olduğunu vurgulamaktayız)
  • Çok fazla A vitamini içeren gıdalar (örneğin tavuk ciğerinde fazla miktarda bulunur)tüketmek doğum kusurlarına yol açtığı tespit edilmiştir. Kolay bir doğum süreci geçirmek isteyenler A vitamini içeren gıdalardan uzak dursun : )
  • Aşırı miktarda kafein ve bitki çayları tüketiminde gebelik döneminin ilk 3 ayında düşüklere neden olduğu saptanmış olup, bunun haricinde bebekteki kalp ritmini bozduğu belirtilmektedir.

Sevgili anne adayları, sağlıklı bir gebelik için yukarıda sıraladığımız birkaç madde haricinde dikkat edilmesi gereken elbette ki daha birçok şey bulunmaktadır. İlaç kullanımından spor yapmaya, dengeli beslenmeye, stresten uzak durmaya kadar.

Siz siz olun karnınızda taşıdığınız kuzucuğu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için kendinizden bir takım fedakarlık yapmanız gerektiğini unutmayın.

“Cennet anaların ayakları altındadır”

Önceki İçerikKarın Ağrıları ve Nedenleri
Sonraki İçerikÇocuklarda Göz Sağlığı !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz