Gebelik takvimi, anne adaylarının hamilelik sürecini daha rahat geçirmesini sağlayan bir planlayıcıdır. Gebelik takvimi sayesinde anneler, bebeğin büyüme ve gelişimlerini yakından takip edebilir; kendi için yaptırması gereken aşı, ilaç, test gibi uygulamaların zamanını en doğru şekilde belirleyebilir. Aynı zamanda gebelik takvimi ile bebeğinizin dünyaya geleceği tahmini zamanı öğrenebilir, doktor muayenelerinizi bir rutine oturtabilirsiniz. Gebelik takvimi, hafta hafta ilerleyen bir sistem ile çalışır. Bebeğinizin her yedi günde, hızlı gelişimini rahatça bu ajanda ile takip edebilirsiniz.

Hafta Hafta Gebelik

Hamileliğim çok zor geçiyor ya da hamileliğimin kaçıncı haftası diyorsanız, haftalık gebelik tablosu ile hamilelik sürecinizi korkuya kapılmadan takip edebilirsiniz! Hafta hafta gebelik takibi, anne karnında her geçen gün gelişmeye devam eden bebeklerin büyüme aşamalarını takip edebilmek açısından da son derece önemlidir. Hafta hafta gebelik takvimi ile anne adayları, hangi hafta kaç kilo alabileceklerinden; yaşayabileceği olası sıkıntıları hafta hafta gebelik hesaplama takvimlerinden inceleyebilir. Bebeklerin de hangi boyutlarda olduğu, hangi organlarının ve dokularının geliştiği bu gebelik takvimi yardımı ile kolayca belirlenebilir.

GEBELİĞİN İLK ÜÇ AYI

Gebelik; kadınların dış görünümlerinde, hormonlarında ve psikolojilerinde birçok değişim yaratır. Ay ay değişiklik gösteren bu durumlar hamileliğin ilk üç ayında fiziksel olarak daha az belirginken hormonlar açısından ve psikolojik yönlerden daha belirgindir. Gebeliğin ilk üç ayı olan 1. trimesterde HCG ve progestron düzeylerinde ciddi artış gerçekleşir. Buna bağlı olarak anne adaylarında kusma, bulantı ve baş dönmesi gözlemlenir. Bu da annelerin daha az uyumasına, daha duygusal ya da daha agresif olmasına neden olur.

GEBELİĞİN 3. VE 6. AY ARASI

Gebeliğin 2. trimesterini kapsayan 4,5 ve 6. aylarda karın, belirgin şekilde büyümeye başlar. Bebeğin hareketleri hissedilir hale gelir. Karnın büyümesine bağlı olarak sırt ve bel ağrıları yaşanabilir. Bu dönemde bebeğin cinsiyeti de belli olacaktır. Aynı zamanda bu dönem kilo alımlarının en sık yaşandığı trimesterlerden biridir. Bu nedenle bu dönem içerisinde yeme-ime alışkanlıklarına dikkat edilmeli ve fazla kilo alımlarının önüne geçilmelidir.

Önceki İçerikKedilerin Beden Dilini Anlama Rehberi
Sonraki İçerikRusya Ukrayna Savaşı: Geçmişten Günümüze Büyüyen Aile Kavgası
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.