Hamilelik Belirtileri?

Mide bulantısı ve baş dönmesi dendiğinde ilk akla gelen hamilelik olur. Ancak bu iki belirti elbette yeterli değildir. Peki, hamilelik belirtileri nelerdir? Her anne adayının yaşadığı hamilelik belirtileri birbirinden farklıdır. Ancak ortak kabul edilen genel bulgular elbette vardır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Genel olarak hamilelik belirtilerinin 1 ay gibi bir süreçten sonra başladığı söylenir. Bu süreçte daha çok bulgunun ortaya çıktığı doğrudur. Ancak hamilelik süreci, erkek üreme hücresi spermin, kadın üreme hücresi ile buluşarak yumurta içine girmesi ile başlar. Sonrasında döllenme ile beraber yeni bir canlının oluşumu başlar.

Tüm bunlar kadının adetine 4-5 gün kala tamamlanmış olmaktadır. Bu sırada kadın bedeninde çok az hissedilen bazı değişiklikler olur. Örneğin ateş basması ve akıntı en çok hissedilen erken hamilelik belirtileri arasındadır.

Hamile olup olmadığını anlamak için ilk olarak regl döngüsü takip edilmektedir. Ancak regl dönemindeki gecikmeler, birçok farklı nedenler ile de olabileceği için hamilelik sebebi olmayabilir.

Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri

  • Hamilelik başlangıcı itibariyle 2.hafta ile 4.hafta arasında hafif lekelenmeler ve kramplar olabilir.
  • hafta en önemli belirti regl gecikmesidir.
  • hafta itibariyle yorgunluk başlayabilir.
  • haftada mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve hafif ağrılar, sık idrara çıkma
  • Hafta ruhsal dalgalanmalar
  • haftada tansiyonda yükselme ya da düşüşler
  • haftada yemek ve kokulara karşı gelişen tepkiler
  • hafta akne ve sivilceler olabilir
  • haftada kilo alımı başlar
  • haftadan sonra hamilelik dolayısıyla salgılanan hormonların artması ile birçok değişim başlamaktadır.
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bahsettiğimiz hamilelik belirtileri genel olarak tespit edilen, en çok yaşanan değişimlerdir. Hamilelik belirtileri nelerdir diye merak eden anne adayları, eğer hamilelik beklentisi içinde iseler regl dönemlerini sıkı bir şekilde takip ederler. Belirtileri hissetme konusunda daha hazırlıklıdırlar. Vücutlarını yakın takibe alarak dinlerler. Böylelikle en erken belirtileri de hissetmeleri söz konusu olur.

Hamileliğin başlamasıyla vücutta salgılanan hormonlarda ciddi anlamda değişiklikler olmaktadır. Hcg, Progesteron ve Ostrojen hormonlarının seviyeleri artmaktadır. Bu değişimler her kadının kendi fizyolojik ve ruhsal durumuna göre farklı şekillerde hissedilir.

Önceki İçerikÇocuklarda Temizlik Eğitimi Nasıl Verilir?
Sonraki İçerikAdet Gecikmesi ve Sancısına Karşı Çözümler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.