Hamilelik Belirtileri

Birlikte olduktan sonra içinizde oluşan şüphe ve korku, hamilelikle ilgili kötü bir durumdur. Eğer hamile kalıp, kalmadığınızdan şüpheleniyorsanız hemen size hamilelik testi yaptırmanızı öneriyoruz. Ancak bu yazımızda sizlerle, hamilelik belirtilerini paylaşıyor olacağız.

Tüp bebek transferi olmadıysanız eğer ve kontrol sizin dışınızda geliştiyse aşağıdaki belirtilere dikkat.

1. Adet Gecikmesi

Hamileliğin en kuvvetli belirtisi adet kanamalarının gecikmesidir.

2. Göğüslerde Hassasiyet

Hamilelikte karşılaşılan durumlardan bir tanesi de göğüslerde ağrı ve hassasiyettir. Kullandığınız sütyenler sizlere ağrı verebilir. Meme üzerindeki damarların ortaya çıkmasında ve meme ucunun renginde koyulaşma olması da görülebilir.

3. Yorgunluk

Hamileyken metabolizme normalde çok daha fazla çalıştığı için, hiçbir şey yapmasanız bile yorgun hissetmeniz normaldir.

4. Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı görülür. Özellikle sabahları baş gösteren bu ağrılar, hamileliğin en önemli belirtileri arasında yer alır.

5. Düzensiz Kanamalar

Hamileliğin ilk haftalarında, normalden daha açık renkli kanamalar görülebilir. Bu durum hamileliğin başladığının göstergesidir.

6. Genel Vücut Isısındaki Artış

Hamile kadınların vücut sıcaklığındaki artış sıkça rastlanan bir durumdur. Eğer sizde durduk yere vücudunuzun ısındığını ve üşüdüğünüzü hissediyorsanız, bu bir hamilelik belirtisi olabilir.

7. Duygusal Dengesizlik ve Hassasiyet

Hamile kadınların duygularındaki aşırı hassasiyet dikkat çeker. Bir şeylere aniden sinirlenip, sebepsiz yere ağlayabilirsiniz.

8. Kabızlık

Hamilelik esnasında sindirim sisteminde aksaklıklar olabilir. Bunların en büyük habercisi de görülen kabızlık durumudur.

9. Tuvalete Gitme Sıklığının Artması

Hamile kadınlarda rahim şişip, idrar kesesine baskı yaptığı için sık idrara çıkma durumu görülür.

10. Kokulara Karşı Hassasiyet

Hamilelikte sıklıkla görülen durumlarda birisi de kokulara karşı yaşanan aşırı hassasiyettir. Bunun sebebi hormonal değişikliklerdir.

Önceki İçerikEn Tutkulu Aşkı Yaşayan Burç
Sonraki İçerikBaşak Burcu Erkeği Hakkında 8 İlginç Gerçek
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz