Hamilelikte Spor

Spor, tüm insanlar için en zaruri ihtiyaçların başında gelmektedir. Sağlıklı bir şekilde yaşamak ve istediği fit görüntüye kavuşmak isteyen bilinçli insanlar için en doğru seçenek “spor”dur.

Spor, normal insanlar için ne kadar önemliyse hamile olan bayanlar için de o kadar önemlidir ve bu yüzden azami özen gösterilmelidir. Hamilelik dönemindeki bayanlarda, aylar geçtikçe ağırlık merkezinin yeri değiştiği için, kadın vücudunu doğru ve dengeli bir şekilde hareket ettiremez ve omurga üzerinde bazı bozukluklar meydana gelir. Bu durumun “yok denecek kadar az” bir boyuta gelmesi için hamile bayanlar, alanında uzman kişilerin tavsiyesini alarak düzenli aralıklarla spor yapmalıdır.

Hamilelikte spor ve egzersiz yapmak, daha az sancılı ve ağrılı bir hamilelik dönemi geçirmeye olanak sağlar. Hamile olan bayanlar, hamileliklerinin 3. Ayından sonra hissedilir bir şekilde bel ve sırt ağrıları ortaya çıkar, hareketsizlikten dolayı el ve ayaklarda ödemler meydana gelir. Doğumdan önce ve sonra bayanlar, belirli aralıklarla yürüyüş ve plates yapmalı, vücudunu doğru bir şekilde kullanmalıdır. Bu hem kendisi hem de bebek için çok gereklidir.

Hamilelikte spor ve egzersiz yapmak, doğacak olan bebeğin daha dirençli ve sağlıklı olmasına olanak sağlamaktadır. Anne adayları, hamilelikleri süresince “çok aşırı hareket edersem, bebeğimin sağlığına bir zarar gelir” kaygısını kafalarından atarak doktorlarından hamilelik dönemine dair, özel bir egzersiz programı istemeli ve o programa uygun olarak spor yapmalıdır. Bilinçsizce yapılan hareketlerin bebeğe zarar verebileceği düşünülerek herhangi bir uzmandan yardım almakta fayda vardır.

Hamilelikte spor ve egzersiz yapmak, daha az sancılı bir doğum yapmaya yardımcı olur. Devamlı yapılan spor sayesinde hamile bayan, nasıl durması ve nefes alması gerektiğinin farkında olarak daha az acı ve sancı çeker. Hamilelikte spor ve egzersiz yapan bir bayan, hamileliği boyunca gereksiz kilo almaz ve doğumdan sonra da yapmış olduğu bu sporların faydasını görerek, çabuk ve etkili bir şekilde zayıflar.

Önceki İçerikBeslenmenizde “Neden Sebze- Meyve” Tüketimi?
Sonraki İçerikAvokadoyu Menünüze Ekleyin!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz