Yazın olmazsa olmazlarında havuz keyfini, bu hata ile eziyete dönüştürebilirsiniz…

Yazın suyla haşır neşir olmak insanların sevdiği bir aktivitedir. Özellikle deniz ve havuzlar sıcak günlerde kurtarıcımız olmaktadır.

Ancak yapılan bir araştırmada özellikle havuzlarda kullanılan mayoların mantara sebebiyet verebileceği ortaya çıkmıştır.

Nasıl Olur?

Mayodan mantar kapmak zor değildir. Bu sebeple dikkatli olmanız gerekmekte. Mantar bakterileri özellikle sıcak ve ıslak ortamları severler. Havuzdan çıktıktan sonra, klor nedeniyle derinizde azalan faydalı bakteriler, mantarla savaşmada gücümüzü azaltmakta. Bu sebeple mantar bakterileri hızlıca oluşmaktadır.

Islak olan mayolar, uzun süre giyildikten ve hiç yıkanmadıktan sonra mantar oluşumu görülmektedir. Bu mantarlar bir süre sonra derinize geçerek sizi de etkiler.

Önlemi Nedir?

Mayolarınızı temiz tutmanız birinci önceliğiniz olmalıdır. Özellikle uzun süre boyunca ıslak kalmış mayolarda mantarlar hızlıca üreyebilir. Havuzdan çıktıktan sonra mümkünse temiz suyla duş alın ve mayonuzu hemen kurutmaya çalışın.

Ayrıca aynı mayoyu üst üste yıkamadan giymemeye özen gösterin.

Bu sayede oluşabilecek riski en aza indirgemiş olacaksınız.

Önceki İçerikSaçlarınız Yıprandı ve Rengini Açmak Mı İstiyorsunuz?
Sonraki İçerikTransformers Karakterlerine Yakından Bakış
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz