İster inanın ister inanmayın, günümüzde birçok kişi cinsel ilişkilerinden sonra mutsuzluk ve tatminsizlik yaşıyor. Bu durum aslında sıkça görülmektedir. Sebebi tamamen, salgılanan hormonlarla alakalıdır. Ancak birçok kişiyi de seksten soğutacak kadar etkilidir.

Seksten sonra gelen mutsuzluk hissi aslında vücutta bir anda yüksek oranda salgılanan dopamin hormonunu dengelemenin doğal bir sonucudur. Seks deneyiminiz ne kadar iyi olursa olsun, daha sonrasında mutsuz hissedebilirsiniz.

Dopamin hormonu sizi aşırı mutlu yapıp, harika hissettirir. Ancak vücut gerçek hayata tekrar geri dönemeniz için dopamin seviyesini dengeler. Vücut dopamin seviyesini, prolaktin hormonuyla azaltır. Aslında bu hormon kadınlarda süt üretimine yardımcı olması için bulunur. Ancak her iki cinsiyette de dopamini dengeleyici etkisi nedeniyle, metabolizma tarafından salgılanır.

Yüksek dopamin seviyesiyle harika hissederken, bir anda normal hayata dönmek sizleri bir süreliğine melankolik yapabilir. Bu süre bazen 2 saate kadar ulaşabilir.

Fakat seksten sonra kötü hissetmeniz, seks yapmamanız için bir neden olmamalı. Kendiniz bu durumun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Önceki İçerikGünde 30 Dakika Yürüyün ve Değişimi Görün
Sonraki İçerikBuluştuğunuz Erkek Bunları Yapıyorsa Doğru Yoldasınız!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz