Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Evli çiftlerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi budur. Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır başlığı altında  Biz de bu yazımızda bu soruyu ve merak edilen diğer soruları yanıtlayacağız.

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girmek Tehlikeli mi?

Normal bir hamilelik geçiren kadınların çoğu, doğumuna kadar seks yapmaya devam edebilir. Buna rağmen hamileliğinizin belli bir döneminde veya tümünde, cinsel ilişkiden uzak durmanız gereken durumlar olabilir. Bunun için doktorunuzdan gebelikte ilişkiye girip giremeyeceğinizin bir onayını almanız gerekmektedir. Eğer bu durum bazı komplikasyonlara sebep olacak ise cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girmek Bebeğe Zarar Verir mi?

Hayır, hamileyken ilişkiye girmek bebeğe herhangi bir zarar vermez. Amniyotik kesesi ve uterusun güçlü kasları bebeği fazlasıyla korur ve aynı zamanda enfeksiyonu da önler. Cinsel ilişki sırasında penis vajinanın ötesine geçemeyeceği için haliyle de bebeğe de ulaşması söz konusu değildir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaç Aya KadarYapılabilir?

Bu konuda doktorlara en çok sorulan ; hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişkiye girilir mi ve  hamileliğin son aylarında cinsel ilişkiye girilir mi sorularıdır. Bu sorularının ikisinin de cevabı evettir. Zaman farketmeksizin hamileliğin her döneminde doktor kontrolü ile birlikte cinsel ilişkiye girilebilir. Doktor kontrolünden kasıt öncesinde, bu durumun bir sorun teşkil edip etmeyeceğinin saptanmasıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Hangi Pozisyonlarda Olmalıdır?

Hamilelikte ilişki pozisyonları hamile kadının rahatlığı açısından çok önemli bir konudur. Hamilelikte ilişki için önerilen  6 pozisyon sayabiliriz . Bu pozisyonlar şu şekilde sıralanabilir; v pozisyonu ,kadın üstte ,kaşık pozisyonu , misyoner , doogy  ve bunlardan ayrı olarak oral seks. Bunlar hamile kadını zorlamayacak pozisyonlar olduğundan rahatlıkla cinsel ilişki gerçekleştirilebilir. Hamile bir kadın için bunlardan en rahatı da kaşık pozisyonu ve oral sekstir. Hamilelikte genellikle oral seks yapıldığı için her iki taraf için de uygun olacaktır. Ancak oral seksin de küçük bir kuralı vardır. Vajinaya asla üflenmemelidir. Çünkü vajinaya üflemek hava embolisine neden olur ve bu da bebeğin hayatını tehdit edebilir. Uygun pozisyonlar ise aşağıdaki gibidir;

V pozisyonu

Bu pozisyonda kadın bacaklarını karnına çeker ve erkek de düz bir şekilde durur. Aldıkları şekil dolayısıyla V adını alan bu pozisyon hamile bir kadın için en rahat pozisyonlardan biridir. 

 Kaşık Pozisyonu

Bu pozisyonda kadın kendini hiç yormaz, erkek onu arkasından sarar ve ilişkiye girilebilir.

Hamilelikte kaşık pozisyonu
Hamilelikte kaşık pozisyonu

 Kadın Üstte

Kadın üstte pozisyonunda ise erkek düz bir şekilde uzanır , kadın üzerine oturur ve dizlerini kırar. Bu pozisyon karna hiçbir şekilde etki etmeyeceği için hamile kadın açısından çok konforludur.

Hamilelikte kadın üstte pozisyonu
Hamilelikte kadın üstte pozisyonu

 Misyoner

Normal ilişkilerde de sıklıkla tercih edilen misyoner pozisyonu hamilelik dönemi için de birebirdir. Bu pozisyonda kadın uzanır ve bacaklarını kaldırır. Yalnız hamile bir kadının belini yastık ile desteklemesi daha sonrasında ağrı yaşamaması için oldukça önemlidir.

 Doggy Pozisyonu

Bu pozisyonda kadın elleri ve ayakları üzerinde durur ve eğilir. Yine karnına yumuşak bir destek alması çok yardımcı olacaktır. İki taraf için de rahat bir pozisyondur.

Oral Seks

Hamile bir kadının en az zahmet ile orgazm olmasını sağlayacak şey elbette oral sekstir. Hamile kadın klitoral olarak uyarılır ve orgazma ulaşır. Aynı zamanda erkeğini de zevkin doruk noktalarına ulaştırabilir.

Hamilelikte oral seks pozisyonu
Hamilelikte oral seks pozisyonu

“Bana Favori Seks Pozisyonunu Söyle Sana Kim Olduğu Söyleyeyim” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Ne tür Semptomlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Cinsel ilişki esnasında ve orgazm sırasında ufak kramplar hissetmek çok normaldir. Hemen telaşlanmayın. Ancak bu his devam ederse ve uzun bir süre gitmez ise doktorunuza başvurmanız şarttır. Bebeğinizin güvenliği açısından seks yapmayı bırakmanız söylenirse, doktorunuzu dinlemeniz faydalı olacaktır. Herhangi bir sorun olduğunda doktorunuzla konuşmaktan asla çekinmemelisiniz ve kısa süre içinde ona danışarak sorununuz her ne ise onu çözmelisiniz. Hamilelikte yapılan en büyük hatalardan birisi de doktora düzenli olarak gitmemektir.

Önceki İçerikİlk Defa Cinsel İlişkiye Girecek Olan Kadınlara Tavsiyeler
Sonraki İçerikAIDS (HIV) Hastalığı Belirtileri Nelerdir HIV Tedavisi Nedir
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.