Hamilelikte Cinsellik

Cinsel yaşam içerisinde birçok merak edilen konu bulunmaktadır. Bu konulardan biride hamilelikte cinsellik konusudur. Özellikle anne adaylar hamilelik içerisinde cinsel yaşam konusunda endişeleri bulunmaktadır. Hamilelikte cinsel ilişki olur mu? Hamilelikte cinsellik ile bebeğe bir zarar olur mu? Gibi sorular özelikle anne adaylarının en çok merak ettiği ve endişelendiği durumlardan biridir.

Hamilelikte Cinsel Yaşam

Hamilelik içerisinde cinsel yaşam konusunda yapılan açıklamalara göre, cinsel ilişkiden kaçınılmaması belirtilmektedir. Hamilelikte cinsel ilişkiden kaçınılma durumu riskli hamileliklerde söz konusu olmaktadır. Bu nedenle hamileliğinizde herhangi bir risk yok ise cinsel ilişkiye girmeniz de herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Hamilelikte cinsellik durumuna son verilmesine karşı yalnızca cinsel yaşam içerisinde yaşanmayacağı gibi, evlilik, ilişki ve ruh sağlığı gibi konularda da olumsuz yönde etkilenme durumu olacaktır.

Hamilelikte cinsellik durumu yalnızca ilk üç ay boyunca düşük olmaması adına doktorlar tarafından yasaklanmaktadır. İlk üç ay genellikle tüm hamilelikte düşük riski taşımaktadır. Ancak ilk üç ay dışında gebeliğin son ayına kadar annenin rahat edeceği pozisyonlarda cinsel bir ilişki yaşamasında bir sorun olmayacaktır. Bu durum yalnızca sizler için değil bebeğiniz içinde sağlıklı bir durumdur.

Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verir Mi?

Sağlık açısından bakıldığında hamilelikte cinsellik durumu bebeğe bir zarar vermemektedir. Aksine sağlıklı bir durum olarak belirtilmektedir. Yalnızca ilk üç ay boyunca cinselliğe karşı çıkılmaması dışında, diğer aylar bir sorun olmadan cinsel ilişki yaşayabilirsiniz. Hamilelikte cinsel ilişki yaşanmaması adına bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar;

  • Düşük yapa riskiniz olması halinde ya da daha önce düşük yaptıysanız,
  • Preterm bir eylem açısından risk altında iseniz,
  • Herhagi bir neden olmaksızın vajina da kanama, akıntı ya da kramp girme durumu var ise,
  • Amniyotik kesenizden sıvı sızması ya da rüptüre olmuş zarlara sahipseniz,
  • Rahim boyu hamileliğiniz sürecinde çok erken açılma durumu oluşuyorsa,
  • Rahim içinde plesanta çok düşük ise,
  • İkiz, üçüz ya da daha fazla bebek bekliyorsanız,

Bu durumlar risk taşıyan durumlar içerisindedir. Doktorunuz tarafından bu konulara dayanarak hamilelikte cinsellik yaşanabilmektedir.

Önceki İçerikSağlıklı Zayıflama Formülü
Sonraki İçerikArabuluculuk Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.