Cicim aylarından henüz çıkmış bir çift veya uzun ilişkide doktora yapacak kadar kalifiye olmuş sevgililer olabilirsiniz. Halihazırda iyi olan ilişkinizi değerli ve sürdürülebilir kılacak 10 önemli tavsiyemiz var.

1. İlişkinizin ilk senesinde yaptıklarınızı tekrar edin.

Aylar ve hatta yıllar geçtikçe, ilişki bir sürüncemeye giriyor, emeklemeye dönüyor, tembelleşiyor. Centilmence yaklaşım, düşünceli tavırlar, anlayış, sabır gitgide tükeniyor. Her şeyi durdurup ilk senenize bir dönüp bakın. O sene neleri yapmaktan çok zevk alıyordunuz? Kalemi kağıdı alın, bir liste çıkarın ve uygulamaya başlayın.

2. Ne istediğini sorun.

Zaman geçtikçe partnerinizin ne istediğini sizden başka kimsenin en iyi şekilde bilemeyeceğini düşünür ve bunu sormaya gerek duymamaya başlarsınız. Bunun sonucu daha az konuşmaya, konuşulmamış beklentilere, beklenmeyen tutumlara evrilir. Bu istenmeyen karışıklığı önlemek adına çok basit bir hamle yeterli. Ne istediğini sorun? Bu ilişkinizin duygusal ve seksüel vizyonunu genişletecektir.

3. Partneriniz konusunda uzman olun.

İlişki emek ister. Ne istediğini her daim sormanızın yanı sıra ne istediğini ve istemediğini aslında her zaman az veya çok bilmelisiniz. Eğer bir şey onun için önemliyse, bu sizin için hiçbir şey ifade etmiyor olmamalı…

4. Günün nasıldı diye sormayın.

Gün sonu yorgunluğuyla eve gelinir. Rahatlama ve günün tüm stresini geride bırakma arzusuyla televizyonun karşısındaki koltuğa uzanılır. O sırada her gün sorulan, standart günün nasıl geçti sorusuna alacağınız karşılık standart “iyiydi ya seninki?” gibi bir yanıt iletişiminizi kısıtlar.

Bunun yerine, “Bugün en çok hoşuna giden şey neydi?”, “Bugün en çok ne seni gülümsetti?” ya da sıkıntılı bir durum varsa “Bugün canını sıkan ne oldu?” gibi özel yaklaşımlarla çok daha farklı bir atmosfer elde edersiniz.

5. Haftalık etkinlik düzenleyin.

Kendinize bir gün ayırın. Belirlediğiniz o gün içerisinde akşam yemeği, kahvaltı, doğa yürüyüşü gibi hoşlandığınız bir organizasyon düzenleyin. Bu zaman size ait olsun. Her hafta tekrarlamaya özen gösterin. İlişkinizi tazeleyin, geçmişinizi veya geleceğinizi konuşun.

6. Seksi kalın.

Seksi denildiğinde hep yatak odasındaki aktiviteler akla gelir. Bunun haricinde partnerinizin size veya sizin ona gün içerisinde seksi göründüğünüz anları gözden geçirin ve canlandırın. Birbirinize olan heyecanınızı uyandırın.

7. Birlikte geçirdiğiniz zaman konusunda yaratıcı olun.

Film ve yemek, yemek ve film, önce film sonra yemek gibi çılgın varyasyonlardan sıyrılın. Değişik, yaratıcı fikirler üretin. Örneğin, dışarıda en ucuza nasıl yemek yeriz, en az yorularak en çok nasıl gezeriz gibi küçük çaplı oyunlar düzenleyin.

8. Cinsel hayatınızı gündemde tutun.

Seksüel kontakt ilişkideki hayati unsurlardan biridir. Küçük bir öpücük, hafif bir dokunma veya sıcak bir sarılma da olsa tensel iletişiminizi zayıflatmayın.

9. Tartışmalarınız esnasında ara verin.

Bu uygulamayı duymuş olabilirsiniz. Yararı büyük. Tartışmalarınız içinden çıkılamayacak duruma geldiğinde ara verin. Ne kadar sürerse sürsün öfkenizin dinmesini bekleyin. Haklı-haksız hesaplaşmasını bırakıp sağlıklı düşünmeye başladığınızda tekrar konuşun.

10. Özür dilemeyi öğrenin.

Empati ve geri çekilme bazen payınıza düşen tek aksiyondur. Bir tartışma anında partnerinizi kırmış olabilirsiniz. Argümanı onun bakış açısından ele alın, sanki en başından beri savunduğunuz o argümanmış gibi düşünün. Ne hissettiğini ve ne hissettirdiğinizi anlayarak özür dileyin.

Önceki İçerik21 Yaşındayken Yapman Gereken 21 Şey
Sonraki İçerikKarbon Ayak İzimizi Kaybedelim
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz