Kadınlarda Orgazmın Önemi

Orgazm tanım itibari ile cinsel uyarının ve zevk alımının en yüksek noktasıdır. Beyin bu tarz cinsel uyarıları daha yoğun bir şekilde alması nedeniyle vücut eş zamanlı olarak birçok noktasında hissedilmesine neden olabilmektedir. Orgazm erkek ve kadınlarda farklı etki ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kadınlar ve erkekler cinsel uyarımın en yüksek olduğu anda farklı hisler yaşayabilir ya da yaşamayabilmektedir. Yapılmakta olan araştırmalara göre kadınlarda orgazm sonuçlarında, kadınların üçte birinde orgazm hiç yaşanmamış cinsel bir olaydır.

Cinsel bir uyarı olan orgazm erkekler açısından önemli gibi gözüken bir durum olsa da kadınlar için daha önemlidir. Kadınlarda orgazm ruh ve beden sağlığının önemi açısından hayati bir noktadadır. Toplum içerisinde cinsel yaşam konusunda tabular olması nedeniyle bu tarz durumların utana ya da yapılması yanlış olarak algılanması nedeniyle kadınlar bu alanda fazla sorun yaşamaktadır. Ancak orgazm ve cinsel yaşam kadınlarda da önemli bir noktadadır.

Kadınlarda orgazmı detaylı incelemeden önce kadınların korkulu rüyası vajinusmus ile ilgili yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kadınlarda Orgazm Oluşumu

Cinsel bir birleşme sonucunda özellikle vajina da ve vücudun farklı noktalarında istemsiz gerilmelerle birlikte hissedilerek gerçekleşen zevk kasılmaları ile oluşmaktadır. Kadınlarda orgazm durumu da erkeklerle benzerlik göstermektedir. Kadın vajinası içerisinde erkeklerde oluşmakta olan sertleşme düzenine benzer şekilde bir kan akımı oluşmaktadır. Bu sertleşme durumu klitoriste gerçekleşerek orgazma zemin hazırlanır. Oluşan o sertleşme ile birlikte vajina içerisinde de nemlenme oluşmaktadır.

Orgazm oluşumu sırasında da beyin içerisinde cinsel uyarım konusunda tahrik sırasında rol alan sistemler çalışmaktadır. Kasların gevşeme ve kasılmasında da beynin etkisinin yanı sıra biyokimyasal maddelerde etkili olmaktadır.

Kadınlarda Orgazm Nasıldır?

Kadınlarda orgazm belirtiler içerisinde nefes alıp verme sıklığının çoğalması, kalp hızının artması ve kan basıncının hızlanması gibi durumlar sıralanmaktadır. Bu sırada dudaklarda koyulaşma, göğüs uçlarında dikleşme ve klitoriste sertleşip ıslanma gibi durumlarla da kendini belli etmektedir. Kadınlarda orgazm erkeklerdekine benzer yanlar olarak kadınlardaki büyük dudaklar, vajen, klitoris ve pelvik organlar da peniste oluşan durumlar gibi büyümekte ve sertleşmektedir.

Kadınlarda Orgazm Olamama Sorunları

Orgazm olamama sorunları da kadınların sıkça yaşadığı bir durumdur. Hamile kalma korkusu, vajinal kuruluk, vajina da ağrı ya da kokulu akıntılar gibi durumlar buna neden olabilmektedir. Ayrıca konsantre eksikliği, ergenlik döneminde yanlış bilgilendirme, korku gerekçeleri kadınlarda orgazm olamama nedenleri arasında yer alabilir.

Önceki İçerikSonbahar Karşılaması: Ünlü Şairlerden Eylül Şiirleri
Sonraki İçerikSağlıklı Zayıflama Formülü
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.