Kadın ve erkek olarak olaylara, hayata bakışlarımız, verdiğimiz tepkiler farklı.

Zevklerimiz, hobilerimiz de… Aslında beyinlerimiz bile farklı çalışıyor. Yani kadın ve erkek öncelikleri çok farklı olabiliyor. Bunu yaşam içerisinde bir şekilde dengeleyip cinsellikte dengeleyemediğimizde beni anlamıyor dediğimiz sıkça oluyor mu acaba?  :  )

 

Cinselliğin Başlaması Kadınlarda ve Erkeklerde Farklık Gösteriyor

Birçok açıdan farklı olduğumuz gibi bu konuda ciddi farklılıklar var. Farklılıklar aslında tamamen fizyolojik.

Erkeklerde tahrik çoğunlukla kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu, testislerin iç salgıları sonucu yaratılan bir gerilimdir ve cinsel birleşme arzusunu tetikler.

Kadınlar da ise kolay kolay kendiliğinden ortaya çıkmaz. Erkeklere göre genelleme yapmak daha zor ve karmaşıktır. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Kadının zevk noktalarının uyarılması çoğu kez gereklidir. Yine bu noktalar ve uyarılma süreleri kadından kadına farklılık gösterir.

 

Aslında hem kadın, hem erkek tarafından istenilen cinselliğin başlaması bile ne kadar farklı değil mi? Tamamen yapısal bir durum. :  )

 

Orgazm Sürelerindeki Farklılıklar

Erkekler daha kolay orgazma ulaşabilirken kadınlarda genellikle bu süre çok daha uzundur.

Bunun birçok nedeni olduğu düşünülmektedir. Kadının uyarılma yetersizliği nedenlerden biri olarak kabul edilir.

Uyarılma noktaları da, süreleri de farklılıklar gösterir.

Yapılan araştırmalara göre; sorunlarını ya da düşünceleri yatağa taşıyan kişilerin daha mutsuz cinsellik deneyimleri olduğu tespit edilmiştir. Yine aynı araştırmaya göre kadınlar son 24 saatte yaşadıklarını, erkekler son 2 saatte yaşadıklarını cinsel hayatlarında düşünürler. Bu da kadınların orgazm ve zevk alma açısından daha zorlanacağı anlamına geliyor.

 

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Kadınlarda genel olarak isteksizlik nedeni partnerinin ilgisizliği, yeterince zevk alamamak ve orgazmla sonuçlanmayan cinsel deneyimler olarak gösteriliyor. Geçmişte yaşanan kötü cinsel deneyimler, toplumsal nedenlerle baskılanma, hamile kalma korkusu, partnerini memnun etmek için zorunluluk haline gelebilecek cinsel deneyimler de nedenler arasında yer alıyor.

Erkekler açısından cinsel isteksizliğin nedeni testosteron hormon seviyesinin düşmesi olarak açıklanıyor.

Bunun nedeni; kalp, damar, karaciğer vb rahatsızlıklar olabileceği gibi psikolojik unsurlar da testosteron hormon seviyesini düşürüyor.

Özellikle ilişkide yaşanan sorunlar ve kadının cinsel isteksizliğinin erkeklerde testosteron hormonunu olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır.

 

Kadın ve Erkek Olarak Farklıyız Ama..

Birçok alanda farklı olduğumuz gibi cinsellik konusunda farklılıklarımız var.

Bu aslında çok da güzel. Keşfetmek, birbirini tamamlamak anlamını da geliyor. Tabii farklılıklarımızı kabul etmeli, anlamaya, birbirimizden uzaklaşmak yerine ortak bir dil bulmaya çalışmalıyız.

Cinsel tatmin, iki bedenin birbirine vereceği zevkleri yaşayabilmek için.

Mutlu cinsel yaşam dileklerimizle…

Önceki İçerikAdet (Regl) Ağrısının Nedenleri ve Azaltmak İçin Öneriler
Sonraki İçerikB12 Eksikliği ve Beslenme Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz