Vajinismus Kabusu

Bugün sizlere kadınların başına gelebilecek önemli bir hastalıktan bahsedeceğim. Vajinismus, bir erkekle olma düşüncesinin dahi gerginlik yarattığı bir hastalıktır. Cinsel birleşme sırasında vajinanın bilinçsiz bir şekilde kasılıp daralarak penis giriş çıkışını acılı ve imkansız bir hale getiren hastalığın farklı nedenleri ve kökenleri olmakla beraber psikolojik olarak çok ciddi sonuçları olabiliyor.

Son yıllarda daha fazla duyulan ve dile getirilen bir kavram olsa da hâlen kadınların önemli sayılabilecek bir kısmı tarafından bilinmiyor ve çoğu zaman da dile getirilemiyor.

Vajinismus Düşüncede Başlar!

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Kişinin yaşamı, büyüme tarzı ve hatta geleneklerinin de etkisi olabilir vajinismus hastalığında. Daha önce cinsel ilişkiye girmemiş olan bir kadının kafasında kurduğu bazı olumsuz ve korkutucu düşünceler, ilk kez cinsel ilişki yaşayacağı zaman ortaya çıkıveriyor.

Biraz Daha Köke İnelim Dersek

Çoğunluğunun psikolojik olarak ortaya çıktığı, çok az bir kısmının fiziksel olduğu bu hastalığın kökleri bir kadının çocukluğundan itibaren maruz kaldığı yetiştirilme tarzı ve bilinçsizliğine kadar iner. Evlilik dışında cinsel ilişkiyi kötü ve korkunç bir durum olarak nitelendiren bir bilinçle yetişen özellikle kız çocukları, hayatlarını etkileyebilecek bir hastalıkla baş etmek zorunda kalıyorlar.

Vajinismusun Dayanılmaz Ağırlığı

Özellikle evli çiftlerin cinsel yaşamını ve dolayısıyla gündelik yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, evlilikleri bitirme aşamasına kadar getirebiliyor. Yargılamak gibi olmasın ama birçok erkek de tıpkı kadınlar gibi bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmadığı için, böyle bir durumla karşılaştıklarında daha kaba ve kırıcı olabiliyorlar. Onların bu davranışları karşısında kadınlar daha fazla içine kapanma eğilimi gösteriyorlar ve durum gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Asla İmkansız Değil!

Böyle bir durumun içine düşüp kimseye söyleyemeyen, farkında olmayan ya da tedavi olamayacağını düşünen kadınlarımız için şunu söylemeliyim ki; bu hastalığı kafanızda başlattığınız gibi kafanızda bitirebilirsiniz.

Öncelikle vücudunuzu öğrenip tanımalısınız ve ondan utanmamanız gerektiğinin farkına varmalısınız. Kendinizi tedavi aşamasında rahatlatmak adına yapabileceğiniz en önemli adım bu olacaktır. Vajinismus hastalığınızı kimseyle paylaşmama gibi bir düşünce içerisine girmek süreci yavaşlatıp zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Önceki İçerikMutsuzluğun Sebebi B Vitamini Olabilir!
Sonraki İçerikKadınlar Neden Kısa Saç Sever? Kısa Saçın İlginç Çıkış Hikayesi
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz