Kızlık Zarı Bozulma Belirtileri nelerdir sorusu çiftler arasında yaşanan tartışmalar ilişkilerde bozulmalara ve ayrılmalara neden olabiliyor. Kızlık Zarının Bozulma Belirtileri sorusuna detaylı bilgi bulacağınız yazımız sonrasında partnerinizle olan ilişkiniz daha sağlıklı olacaktır. Buna ek olarak ilk defa cinsel ilişkiye girecek çiftler için tavsiyelerimizin olduğu yazıyı da okuyabilirsiniz.

KIZLIK ZARININ YIRTILMASI

Kızlık zarı, toplumlara göre farklı anlamlar kazanmış genital bölge bölümüdür. Kızlık zarının yırtılması, bugün bazı toplumlarda namus timsali olarak görülebiliyor. Bu sebeple bir çok kişi kızlık zarı diktirme ameliyatı olabiliyor. Yazımızı okumadan önce hamilelik belirtileri nelerdir konulu yazımızı okumanızı öneririz. Kızlık zarı bozulma belirtileri, psikolojik olarak sizi çok rahatsız etse bile toplumsal olarak kabul edilmesi gereken bir durumdur. Bu konuda bir şüpheniz varsa ne olursa olsun uzman bir jinekolog desteği almanız gerektiğini unutmayın.

Ayrıca ilk defa cinsel ilişkiye girecek kadınlar için bu yazımızı okumanızı öneririz.

Kızlık zarının bozulma belirtileri nelerdir?

Kızlık zarı, genital bölgede küçük dudakların ardında kalan 1-1,5 cm kalınlığında zar yapısıdır.

Yırtık Kızlık Zarı
Yırtık Kızlık Zarı

Her kadında farklı yapıdadır. En sık rastlanan kızlık zarı çeşidi; Yuvarlak Hymen olarak bilinir.( % 60-95 )

Kızlık Zarı Tipleri
Kızlık Zarı Tipleri

Tıbbi olarak bir işlevi görünmese de mikropları ve pisliği vajinadan uzak tutma gibi koruyucu bir görevi vardır. Sosyokültürel açıdan ise çok daha farklı bir anlam taşıyor. Bazı toplumlarda ne yazık ki kızlık zarının zarar görmesi ve kanaması bekaretin simgesi olarak görülüyor.

Kızlık Zarı
Kızlık Zarı

Fakat kanama her kadında görülmeyebilir. Araştırmalara göre kadınların %43’ü ilk cinsel deneyiminde kanama ile karşılaşmamıştır. Bu, onların kızlık zarının daha önceden yırtılmış olduğu anlamına gelmez.Kızlık Zarı Yırtılması
Kızlık Zarı Yırtılması

Kızlık Zarı Cinsel İlişki Dışında Sebeplerle De Yırtılır Mı?

Kızlık zarı sadece cinsel ilişki sebebiyle yırtılmaz. İlk cinsel deneyiminden önce de pekala yırtılmış olabilir. Spor yapmak, tampon kullanmak, vajinal spekülasyonlar ve yaralanmalar kızlık zarının zarar görmesine sebep olabilecek etkenlerden birkaçıdır.

tampon kullanımı-iyi21com
tampon | iyi21

Kızlık Zarına Dair Bilgiler

Her kadın kızlık zarı ile doğmaz! Yaklaşık olarak bin kadından birinde kızlık zarı bulunmamaktadır. Kızlık zarı, bekaretin simgesi olamaz!

gelin kuşağı-iyi21
kırmızı gelin kuşağı | iyi21

Var olan toplumsal baskı sebebiyle, kızlık zarının bozulma belirtileri bir çok insan tarafından araştırılan bir konudur. Böyle bir şüpheniz varsa mutlaka bir jinekolağa görünmelisiniz. Bu ilk tercihiniz değilse aşağıdaki belirtiler size yardımcı olabilir.

Kızlık zarının bozulduğunu nasıl anlarsınız?

 • Aktif kanama
 • Ağrı hissedilmesi
 • Batma ve yanma hissi
 • Lekeli kanamalar
 • Kasıklarda basınç ve ağrı
 • İlk gece sonrası sabah iç çamaşırınızda kan olması
 • Seks arkadaşınızın penis veya parmağında kan olması
Doktorunuz, size kesin bir sonuç söyleyecektir. Fakat doktora gitmek istemiyorsanız, kendinizi el ile muayyene edebilirsiniz.

Kızlık Zarı Bakınca Nasıl Anlaşılır?

 1. Ellerinizi sabunla ve temiz suyla yıkadıktan sonra varsa eldiven takın Aksi halde, ellerinizi kurulayın ve orta parmağınıza bir yağlayıcı uygulayın.
 2. Bir sandalyeye oturun ve aynayı önünüze yerleştirin.
 3. Aynayı vajinanın önüne yerleştirin ve bacaklarınızı açın.
 4. Aynadaki vajinayı mükemmel bir şekilde görebildiğinizde, vajinanın dudaklarını geniş ve rahat bir şekilde açmak için bir elin işaret ve orta parmağını kullanın. Artık vajinanın iç kısmını doğru görebiliyorsunuz. Tüm yolu görmenize gerek yok. Bu alıştırma için sadece açılışın yeterli olduğunu görmek yeterli.
 5. Bu pozisyonda, kızlık zarı vajina çevresinde ince (veya kalın) bir cilt tabakası olarak görebilmeniz gerekir. Aksi halde, anüse doğru vajinal açıklıkta bir deri parçası olarak meydana gelmelidir.
 6. Memeyi görmüyorsanız ya da sadece vajinanın açıklığında cildin kırık parçalarını görüyorsanız, kızlık zarı yırtıktır.

Tekrar belirtmekte fayda var konu hakkında şüpheleriniz varsa mutlaka bir kadın doğum uzmanından randevu alınız.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir.

Denemeniz Gereken 5 Romantik Seks Pozisyonu
İlk Defa Cinsel İlişkiye Girecek Olan Kadınlara Tavsiyeler
İlk Defa Cinsel İlişkiye Girecek Olan Erkeklere Tavsiyeler
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Önceki İçerikDoğu Anadolu’da Gezilmesi Gereken Yerler
Sonraki İçerikEge Bölgesi Kamp Yerleri
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz