Cinsellik her zaman hayatımızın bir parçası olmuştur ve olmaya devam edecektir. Cinselliği açıklamak gerekirse; içgüdüsel olarak üreme amaçlı ve biyolojik nedenlere dayanan bir kavramdır. İçgüdüsel boyutu hayvanlarda daha sık görülse de, insanlara gelince içgüdüsel duygular yanında daha çok psikolojik,sosyolojik ve duygusal gibi faktorler de etkili oluyor.

Cinsellik bir insanla fiziksel olarak yaşayabileceğiniz en yakın temas olması sebebiye özellikle bu günlerde çok dikkatli olmak gerekiyor.

Uzmanlar cinselliğin vajinal veya anal yoldan bulaşabileceğine dair bir kanıt olmadığını fakat bunun yanında, öpüşmek cinsellikte çok yaygın olduğu için virüsün tükürük yoluyla bulaşabileceğini söylüyor. Kısacası korona virüs, öpüşme ile bulaşabiliyor. Yine de cinsel yolla bulaşıp bulaşmayacağına dair net bir bilgi olmadığı için kondom takmanız sizin için veya partneriniz için faydalı olacaktır. Korona günlerinde cinsellik için; düzenli,tek ve herhangi bir semptom göstermeyen partner tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.  Korona virüsü geçtikten ve karantina dönemi bittikten sonra cinsellik konusunda nelere dikkat etmeliyiz, onları inceleyelim.

Korona virüsü salgını dönemi geçtikten sonra, taşıyıcı bireylerin hala olabileceği bilincine sahip olarak hareket etmelisiniz. Karantina döneminde dışarı çıkmamış, maske ve eldiven kullanımına dikkat etmiş, sosyal mesafesini korumuş ve korumaya dikkat eden bireylerle cinselliği tercih etmelisiniz.

Herhangi bir semptom gösteren, örneğin; sık sık öksüren ,nefes almada zorluk çeken, yüksek ateşi olan bireylere kesinlikle yaklaşmamalısınız. Bu dönemde çok fazla partner yerine düzenli ve tek bir partnere yönelmek sizin için daha yararlı olacaktır.

Cinselliği yaşayacağınız yerin eviniz olması, hijyen açısından daha önemlidir.Cinsellik öncesinde ve sonrasında temizliğinize dikkat etmeyi de unutmayın. Tüm vücudunuzun yanında ağız ve burun yollarınızın temizliğini de ihmal etmeyin.

Eğer cinselliğinizi çeşitli seks oyuncaklarıyla süslemek isterseniz, aldığınız seks oyuncaklarını su ve sabun ile temizlemeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Önceki İçerikYoga ve Meditasyonun Önemi
Sonraki İçerikEvde Yapılacak Sporlar
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.