2017 Nobel Tıp Ödülü, insan vücudunun biyolojik saatini araştıran 3 ABD’li bilim insanına gitti. 825.000 euro 3 ABD’li bilim insanına dağıtıldı.

Psikoloji ve tıp anabilim dalını içeren 108. Nobel Ödülü, insan vücudunun moleküler mekanizması üzerinde 24 saatlik sirkadiyen ritmini keşfeden 3 Amerikan bilim insanına verildi.

Nobel komitesine göre, Amerikalı 3 bilim insanı Jeffrey C Hall, Michael Rosbash, Michael W Young’un keşfi bize şunu açıkladı: “Bitkiler, hayvanlar ve insanlar evrensel evrimle senkronize olabilmek için kendi biyolojik ritimlerine adaptasyon gösteriyorlar.”

Her canlı içgüdüsel olarak Güneş’le uyumlu yaşıyor. Bitki ve hayvanların tüm hareketleri gece – gündüz sistemi tarafından belirlenmiş durumda. İnsanlar da bu gezegende yaşayan canlılar olarak gece ve gündüz döngüsüne organik cevap veriyor. Siz ne kadar direnseniz de biyolojik saatiniz her daim Güneş’le uyumlu olma eğiliminde.

Örneğin, gün doğumuyla vücut uyanıyor ve bu saatte ağır işler, ağır egzersizler yapmaya uygun olmuyor. Kalp krizi riskinin de bu saatlerde fazla olduğu görülüyor. Gün batımında ise karanlık ve sessiz ortamda gelişim için en önemli hormonlardan biri olan melatonin salgılanıyor.

Biyolojik saate direnmek metabolizmayı tamamen etkiliyor. Kısa vadede hafızayı etki altına alırken, uzun vadede diyabet ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık problemlerine sebep olabiliyor.

Nobel komitesi, bu keşfin tıp dünyasında pek çok gelişmeyi etkileyeceğini belirtti.

Önceki İçerikÜç Günlük Bir Maceraya Var Mısınız?
Sonraki İçerik21 Pembe Dekoratif Fikir
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz