K Vitamininin İnanılmaz Faydaları

K vitamini hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için olmazsa olmaz bir vitamindir. Bu vitaminin eksikliğinde vücutta ciddi problemlerle karşılaşılır.

K Vitamininin Faydaları

K vitamininin en önemli faydalarından birisi, kanın pıhtılaşmasındaki etkisidir. Eksikliğinde, kanın geç pıhtılaştığı hatta yerine göre hiç pıhtılaşmadığı görülmüştür. Son bulunan etkilerle birlikte K vitamininin aynı D vitamininde olduğu gibi kemik gelişimi ve sağlığı açısında çok önemlidir. K vitamini kemik gelişiminde çok önemli bir rol oynar. K vitamini eksikliğinde kalsiumun kemiklere geçmesinde problem görülebilir, bu da potansiyel kalp rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Bu yüzden K vitamini kalp sağlığı açısından da önemlidir. Bir grup insan üzerinde yapılan kohort çalışmalarında, K vitamininin tüketimi arttırça, kalp rahatsızlıklarının oluşma riski de azalmıştır. Ayrıca K vitamininin kanser riskini azalttığına dair önemli bulgular da elde edilmiştir.

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Ispanak – 100 gramında 500 mcg bulunur. Bu yüzden K vitamini deposudur. Ayrıca içinde bolca demir, A vitamini ve folik asit de bulundurur.

Pazı – 100 gramında 325 mcg bulunur. Ayrıca içinde bolca A vitamini de barındırır.

Brokoli – 100 gramında 100 mcg bulunur.

Marul – 100 gramında 100 mcg bulunur.

Zeytinyağı – 100 gramında 60 mcg bulunur. Bitkisel yağlar içinde K vitamini içeren tek yağ, zeytinyağıdır. Ayrıca yağlar içerisinde en sağlıklısı da odur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here