K Vitamininin İnanılmaz Faydaları

K vitamini hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için olmazsa olmaz bir vitamindir. Bu vitaminin eksikliğinde vücutta ciddi problemlerle karşılaşılır.

K Vitamininin Faydaları

K vitamininin en önemli faydalarından birisi, kanın pıhtılaşmasındaki etkisidir. Eksikliğinde, kanın geç pıhtılaştığı hatta yerine göre hiç pıhtılaşmadığı görülmüştür. Son bulunan etkilerle birlikte K vitamininin aynı D vitamininde olduğu gibi kemik gelişimi ve sağlığı açısında çok önemlidir. K vitamini kemik gelişiminde çok önemli bir rol oynar. K vitamini eksikliğinde kalsiumun kemiklere geçmesinde problem görülebilir, bu da potansiyel kalp rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Bu yüzden K vitamini kalp sağlığı açısından da önemlidir. Bir grup insan üzerinde yapılan kohort çalışmalarında, K vitamininin tüketimi arttırça, kalp rahatsızlıklarının oluşma riski de azalmıştır. Ayrıca K vitamininin kanser riskini azalttığına dair önemli bulgular da elde edilmiştir.

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Ispanak – 100 gramında 500 mcg bulunur. Bu yüzden K vitamini deposudur. Ayrıca içinde bolca demir, A vitamini ve folik asit de bulundurur.

Pazı – 100 gramında 325 mcg bulunur. Ayrıca içinde bolca A vitamini de barındırır.

Brokoli – 100 gramında 100 mcg bulunur.

Marul – 100 gramında 100 mcg bulunur.

Zeytinyağı – 100 gramında 60 mcg bulunur. Bitkisel yağlar içinde K vitamini içeren tek yağ, zeytinyağıdır. Ayrıca yağlar içerisinde en sağlıklısı da odur.

Önceki makaleYaşanılan Aşk Türleri Nelerdir?
Sonraki makaleKediler ve Köpekler Birbirlerinin Mamalarını Yiyebilir mi?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here