Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir?

İlk olarak 1960 yılında tespit edilen ‘Kaçış Sendromu Hastalığı‘ son derece nadir görülen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde Mehmet Ali Erbil ile birlikte gündeme gelen hastalık, damar içi sıvısının azalması nedeniyle yaşanan ani ataklarla kendini gösteriyor.

Kaçış Sendromu Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Neden kaynaklandığı veya metabolizmanın nasıl bozulduğu henüz tespit edilemeyen bu hastalık tekrarlayan şoklarla kendisini gösteriyor. Yaşanan bu şoklardan 24 saat önce vakada halsizlik, yorgunluk ve hafif ateş görülebiliyor. Kaçış Sendromu Hastalığı‘nda şikâyetler günlük hayatta sıkça görülen bulantı, karın ağrısı, kusma, halsizlik, kas ağrıları ve yorgunluk gibi yakınmalardır.

Kaçış Sendromu Hastalığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Ataklar sırasında damar içi sıvısının ani ve çok miktarda azalması, albümin düzeyinin düşük olması, kanın akıcılığının azalması ve ender de olsa monoklonalgamopati denilen özel bir laboratuvar bulgusu tespit edilebilir.

Kaçış Sendromu Ölümcül Bir Hastalık mı?

Kaçış Sendromu Hastalığı vakalarında yaygın bir şekilde bağırsak ödemi, asit, akciğer ve kalp zarında hatta kaslarda sıvı birikmesi gibi yaşamı tehdit edici bir tablo oluşabilir. Vakalarda görülen ani ve hızlı olarak gelişebilen kan basıncı (tansiyon) düşüklüğü yoğun tedavi ve takiple kontrol altına alınamazsa organ yetersizliği görülebilir. Bu tip durumlarda vakanın uzun süre tedavi altında tutulması gerekebilir.

Kaçış Sendromu Hastalığı‘na dünyada sadece 791 kişide rastlanmıştır. Türkiye’de ise söz konusu hastalık bir tek Mehmet Ali Erbil’de görülmüştür.

Önceki makaleSağlıklı Zayıflama Formülü
Sonraki makaleHamilelikte Cinsel Yaşam
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.