Kadınların Korkulu Rüyası Erken Menopoz Nedir?

Toplumda bazı kadınların normal yaşından evvel menopoza girdiği biliniyor. Peki bunun asıl sebebi nedir? Menopozu geciktirmek için neler yapmalısınız?

Sağlığımıza dikkat etmediğimizde erken menopoza girmeler görülebilir. Ancak bu durum kişinin genetiğiyle de alakalıdır. Türkiye’de kadınların menopoza girme yaşı ortalama 47, Avrupa’da ise 51’dir. Menopoz başlangıcının 40 yaşından önce olması, kişide erken menopoz olduğunu gösterir.

Erken Menopozun Belirtileri

Kişilerdeki genetik yapı ve yaşam kalitesi menopozun gelme yaşını etkiliyor. Genel olarak psikolojik problemler ve kişilerdeki sıkıntı, stres seviyesi menopozun en büyük belirtilerinden.

Kadınlarda aniden görülen psikolojik bozukluklar, uyku düzeninde bozulmalar, agresiflik, ani terlemeler ve dikkati toparlayamayıp odaklanamamak erken menopozun belirtileri diyebiliriz.

Uzmanlar tarafından yapılacak kontrolle bu durum kolayca anlaşılabilir. Eğer yaşınızın geldiğini düşünüyorsanız, ablanızın veya annenizin menopoza girme yaşlarını sorarak kendinize tahmini bir yaş çıkartabilirsiniz.

Menopozun başlangıç zamanını, düzenli ve sağlıklı beslenme, düzenli spor ve stressiz bir hayatla birlikte ileriye atabilirsiniz.

Teşhis

Menopozu erkenden teşhis etmek mümkündür. Olası adet düzensizliklerinde mutlaka uzmana başvurmalısınız.

Eğer daha önceden geçirdiğiniz bir hastalık veya ameliyat gibi bir sağlık durumunuz varsa, bu da menopozu tetikleyebilir.

Önceki İçerikDolunay’ın Kadınlar Üzerindeki Etkileri
Sonraki İçerikHızlı Yağ Yakmayı Sağlayan Besinler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz