Küba ve Devrim Pek Yabancı Gelmiyor Değil mi?

Bir süredir gündemde olan ve çoğu kanser hastasına umut olan “Küba” ve “kanser aşısı” sözcüklerine her yerde rastlamışsınızdır. Küba her zamanki gibi şanına yakışacak bir hareketle yine yapmış yapacağını ve geliştirdiği kanser aşısıyla dünya çapında bir devrime imzasını atmış diyebiliriz.

Ama öte yandan son zamanlarda iyice popüler olan bu kanser aşısının, bir algı yönetimi olduğu konusunda da fikir ortaya atan bazı doktorlar da mevcut. Tabii kanser hastaları bu iki söylemin arasında kendilerine bir çare aramaktalar.

Kanser aşısı konusundaki bu karmaşaya bir son vermek adına yazımızı dikkatinize sunuyoruz.

iyi21 - Kanser Aşısı
iyi21 – Küba’da sağlık devrimi.

Nedir Bu işin Aslı Astarı?

Yüzyıllardır insanoğlunun çaresiz olarak addettiği kansere bir çare bulabilmek için birçok bilim insanı uğraşsa da bir yerden sonra umarsız kalmışlar…  Kübalı bir bilim insanı olan Dr. Camilo Rodriguez ise 1980 yılından beri üzerinde çalıştığı bu tedavi yönteminde büyük bir basamak atlayarak kanser hücrelerine karşı bir aşı geliştirdi. Son birkaç yıldır tüm dünyanın ilgi odağı olan bu tedavi kanser hastalarına da büyük bir umut kapısı açtı. Aşı, bir alternatif ya da kesin bir tedavi değil, en azından şimdilik…  Kolon, Akciğer kanseri ve beyin tümörü gibi alanlarda 3 farklı kanser aşısı bulunuyor ve bu aşılar kanser hastalarının ömür süresini uzatıyor. Yani bu aşılar hastaların tedaviye yanıtını yüzde 15-20 oranında arttırıyor. Bunun yanı sıra hastaların daha uzun süre ve kanser hastalığıyla beraber yaşama imkanı sunuyor. Bunun da altını çizmekte fayda var.

Tedavi Süreci Nasıl Oluyor?

Küba, yaptığı bu devrimden sonra sağlık turizmi açısından da gelişmeye başladı. Tabii sadece Küba değil, tüm ülkelerde bu alanda bir sektör oluştu. Türkiye’de de kanser hastalarını Küba’ya götürmek için hizmet veren firmalar var artık… Bu süreçte firmalar, hastaların raporlarını alarak, Küba’da gerekli noktalara ulaştırıyorlar. Oradan gelen geri dönüş paralelinde hastalara aracılık ediyorlar.

iyi21 - Kanser Aşısı
iyi21 – Kanser aşısı, hastalara umut oluyor.

Peki Ya Aklınızdaki Sorular?

Çare arayan insanların bu şekilde bir kanser aşısı algısıyla kandırılmadıkları ne malum değil mi? Şöyle ki Küba’da sağlık hizmetleri vatandaşlarına tamamen ücretsiz. Yurt dışından gelen insanlara ise belirli bir ücret karşılığında tedavi süreci gerçekleşiyor. Hem otel hem de hastane olan La Pradera Hastanesinde işinin ehli doktorlar tedavi sürecinde hastalara yardımcı oluyor.

Önceki makaleŞekerin Zararları Nelerdir?
Sonraki makaleKüçük Dövmeler, Büyük Anlamlar: 21 Minimal Dövme
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here