Karaciğer vücudumuzun en değerli organlarındandır. Hatta “vücudun can damarı” olarak da bilinmektedir. Kanın pıhtılaşma oranını dengede tutarak, kendini yenilemektedir. Ayrıca vücudun bir çok metabolik işlevlerini de yerine getirmektedir.

Peki karaciğerimiz hastalanırsa ne olur ? tek bir cümleyle açıklamak gerekirse “vücudun dengesi alt üst olur” dolayısıyla karaciğer sağlığı çok önemlidir.

Karaciğerde Herhangi Bir Rahatsızlık Olduğunu Nasıl Anlarız ?

Karaciğerdeki rahatsızlıklar genel itibariyle karnın üst bölgesinde fark edilir seviyede şişlik ve aşırı tokluk hissi ile kendini göstermektedir. Tabi bu şekildeki her belirti karaciğerde sorun var anlamına gelmemektedir. Şişlik ve tokluk hissinin ne kadar sürede bir tekrarlandığı belirleyici olabilir, eğer çok sık aralıklarla tekrarlanan bir durum ise mutlaka bir uzman hekime danışılmalıdır. Bu arada yeri gelmişken, karaciğer rahatsızlıklarının elbette ki başka nedenleri olabilir (hepatit B virüsü, prezervatif kullanmadan sık tekrarlanan cinsel ilişki, vücuda temas eden temiz olmayan kesici yada delici aletler gibi…) ancak, bir çoğunu çok uzun süre fazla alkol tüketen insanlarda baş gösterdiği tespit edilmiştir.

Karaciğerdeki Rahatsızlık Giderilip Vücut Eski Sağlığına Nasıl Kavuşur ?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi karaciğer kendini durmadan yenileyen bir organdır. Yani çok büyük bir bölümü zarar görmüş bile olsa kişi tedavisini aksatmadığı müddetçe çok kısa bir sürede eski sağlığına kavuşabilmektedir. Ayrıca karaciğerde sinir hücresi bulunmamaktadır, bu nedenle de olası bir rahatsızlık anında herhangi bir ağrı oluşturmaz. Dolayısıyla da çok uzun bir süre karaciğerlerinizde sorun olduğunu fark edemeyebilirsiniz, bu nedenle bizim tavsiyemiz her yıl bir kere mutlaka genel bir taramadan geçilmesidir.

Daha önceki beslenme ve sağlık ile ilgili yazılarımızda karaciğer yağlanmasından da bahsetmiştik. Bu durum, ya aşırı alkol tüketiminden kaynaklanır, yada karbonhidratların tamamen yada çok uzun bir süre kısmen kesilmesinden kaynaklanan bir durumdur. Bu da karaciğerin parçalanmasına neden olan durumlardan biridir.

Sağlık sahip olduğumuz en değerli nimetlerden biridir.  Sağlığını kaybeden bir birey her şeyini kaybetmiş bir insanla eşdeğerdir.

Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz…

Önceki İçerikHer Gün En Az 15 Dakika Spor ve Önemi
Sonraki İçerikAnne Sütüne Yakınlığı ile Tanınan Keçi Sütünün Faydaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz