Karın Ağrısı

Tıpkı diş ağrıları gibi kendini birden bire gösteren ve daha çok kadınlarda beliren en çok şikayet ettiğimiz ağrılardan biridir karın ağrısı, bir çok nedeni olabilir, ancak; akut mu? Yoksa kronik mi? olduğu uzman doktorlarca tespit edilmesi mümkündür.

Karın Ağrısının Başlıca Nedenleri

Dediğimiz gibi pek çok nedeni olabilir, ancak yapılan genellemeler ve uzman doktorların ortak fikirleri doğrultusunda karın ağrısının nedenlerini sayacak olursak; karın bölgesine yakın organlardan kaynaklanan bir takım hastalıkların habercisi olabilir, örneğin; bağırsak, safra kesesi, karaciğer, ülser, mide, yemek borusu, on iki parmak bağırsağı, kadınlarda yumurtalık problemleri vb. şeklinde sıralayabiliriz.

Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?                            

Karın ağrısının nedeni tam olarak bilinmiyor ve daha önce de bir doktor tarafından muayene edilip teşhis konulmamışsa kesinlikle bilinmeyen herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Eğer belirtilen karın ağrıları şiddetli ve sık sık tekrarlanıyorsa muhakkak öncelikle uzman hekimlerce nedeni tam olarak tespit edilmelidir. Onun dışında hafif karın ağrılarında ise, yemeklerden sonra bir adet muz, elma suyu, kaşarlı bir tost yada buzlu bir bardak soğuk su içilmesi fayda sağlayabilmektedir.

Karın ağrısı aynı zamanda dışkıda kan, göğüs kafesini sıkıştırma, halsizlik, bulantı, kusma, ağrının boyun ve omuzda hissedilmesi gibi belirtiler tespit edilmesi halinde mutlak suretle bir hastaneye gidip, hatta acil bölümünde tedavi edilmesi gerekmektedir, bu gibi durumlar belki de geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yada en kötüsü ölümle bile sonuçlanabilir.

Son olarak, bazen etrafınızda doktora gitmek, ilaç kullanmak yerine bitkisel kürlerle kendi kendine tedavi yöntemleri uygulayan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bilinmelidir ki bazı bitkilerin kullanım alanlarını yada nasıl kullanılacağını bilmeden yani kısaca bitkiyi tanımadan bilinçsizce uygulanması halinde bunların karın ağrılarını dindirmesi bir yana dursun daha kötü sonuçlar da doğurabilmektedirler.

Sağlığınızı önemsiyoruz, siz de kendinizi önemseyin ve işi uzmanlarına bırakın…

Önceki İçerikYeni Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Sonraki İçerikCrossfit Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz