Koşucu Alışkanlıkları

Alışkanlıklar konusunda hassas olan Profesyonel koşucuların 400 metre gibi uzunca bir mesafeyi sadece 10 – 15 saniyede koştuklarını biliyor muydunuz? İşte o koşucuların bu denli hızlı koşabilmelerinde de belli bir zaman ve bir takım alışkanlıklar vardır elbette ki. Henüz iki basamak çıkarken nefes nefese kalanlar ve gelecekte bir gün böyle profesyonel koşucu olmayı hedefleyenlere bu yazımızı dikkatlice okumalarını tavsiye ediyoruz.

Koşucu Alışkanlıklar Nelerdir?

Sabah koşusu : koşucuların sahip oldukları alışkanlıkların en başında, her sabah en az 5 kilometre koşmayı hedeflemek gelir. Ayrıca, olası bir sorun halinde bu aktiviteyi gerçekleştiremedikleri takdirde ise mutlaka bunu bir köşeye not ederek bir sonraki günlere dahil ederek programlarını bir şekilde devam ettirirler. Sabah koşularında vücutta salgılanan endorfin sayesinde iki kat daha fazla enerji elde edilmiş olur.

Vücutlarını güçlendirecek antrenmanlar yaparlar : her gün düzenli olarak alt ve üst vücut bölgelerini, tüm kaslarını çalıştıracak ve daha fazla dayanıklılık elde etmek için bir takım egzersizler yaparlar.

Yaptıkları spor antrenmanlarının doğru ve hızlı sonuç vermesi açısından mutlaka beslenmelerine dikkat ederler, yeteri kadar protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral almak zorundadırlar. Aksi takdirde yapılan onca çaba bir anda boşa gidecektir.

Düzenli ve dengeli uyku alışkanlıkları kazanmışlardır. Her sabah erken kalkıp erken saatte kahvaltı yapıp antrenmanlarına başlarlar.

Kat-i suretle alkol, sigara, enerji verici içecekler kullanmamaktadırlar, bunlar sporcuların hem başarısız olmalarına neden olur hem de sağlığını ciddi ölçüde tehlikeye atar.

Profesyonel koşucular Daha çok sebze ağırlıklı beslenir ve mutlaka kahvaltı yaparlar, günde en az 3 – 4 litre su tüketirler.

Kendi performanslarını arttırıcı ve aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlamak için koşu esnasında müzik de dinleyebilirler.

Koşucuların alışkanlıklar konusunda belirledikleri hedefe varana kadar durmadan koşarlar asla mola vermezler. Eğer belli bir mesafeyi koşmaya başlamış ancak yolun yarısında dururlarsa işte o zaman motivasyonları düşer ve her geçen gün biraz daha başarısız sonuçlar elde ederler.

Önceki İçerikŞişkinlik ve Nedenleri
Sonraki İçerikSağlıklı Uykunun Yararları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz