Kulak Tıkanıklığı Nedir?

Kulak tıkanıklığı oldukça rahatsız edici bir sorundur. Sebepleri farklı olabileceği gibi kimi durumlarda ciddi kimi durumlarda ise ciddi olmayan rahatsızlıkların belirtisidir.

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığı nedenleri arasında ilk sırada kulak kiri birikmesi gösterilebilir. Burun, boğaz ve kulağı birbirine bağlayan östaki borusunun çoğunlukla enfeksiyon kaynaklı işlevini yerine getirememesi, uçak, kanyon vb. yerlerdeki yükseklik, su altı dalışı, duş veya yüzme sonrası kulağa su kaçması, alerjiler, soğuk algınlığına bağlı burun tıkanması gibi sebepler kulak tıkanıklığına yol açar.

Kulak Tıkanması Nedenleri? iyi21.com
Kulak Tıkanıklığı / iyi21

Kulak Tıkanıklığının Belirtileri

Kulak tıkanıklığı belirtileri nedenlerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kulakta dolgunluk hissi, duymakta güçlük ve sesin yönünü tahmin edememe, işitme kaybı, ağrı, çınlama ve denge kaybı belirtiler arasında gösterilebilir.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığı çok ciddi bir sorun olmasa da enfeksiyonel bir tıkanıklıksa veya belirtiler bu yöndeyse vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz. Sıralayacağımız kulak tıkanıklığı açma yolları kulak kiri veya kulağa su kaçması gibi sebeplerle ortaya çıkan tıkanıklıklar içindir. ‘Tıkalı kulak nasıl açılır?’ ‘Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir?’ ‘Kulak temizliği nasıl yapılır?’ ‘Kulak tıkanması için bitkisel çözüm var mı?’ veya ‘Kulak tıkanıklığı açmanın doğal yolları var mıdır?’ gibi sorularınıza bu yazımızda değinmiş olacağız. Çoğunluğu kulak tıkanıklığı için damla yapımından oluşan önerilerimiz şu şekilde; 

 

  • Valsalva Manevrası

Farklı sebeplerle oluşan tıkanıklığı gidermenin en sık başvurulan ve en etkili yollarından biri Valsalva manevrasıdır diyebiliriz. Orta kulakta oluşan basıncı kolayca ortadan kaldırarak kulak tıkanıklığını giderebilir. Derin bir nefes alıp, ağzı ve burnu kapatarak nefesi burundan vermeye çalıştığımızda havayı ve basıncı kulaklara yönlendirmiş oluyoruz. Kulaklar hala tıkalı durumda ise bir kaç dakika sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Kulak Tıkanıklığı Giderme / iyi21.com
Valsalva Manevrası / iyi21

 

  • Esneme

Kulak tıkanıklığı gidermede en çok başvurulan yollardan biri de esnemedir. Kulak, burun  ve boğazı birbirine bağlayan östaki borusu esneme esnasında açılır ve orta kulakta oluşan basınç düşmeye başlar. Uykunuz olsun olmasın, kulağınız tıkandığında yeterince esneyebilirseniz kulak tıkanıklığınızı giderebilirsiniz.

 

  • Sıcak Kompres

Kulağa yapılacak olan sıcak kompres, kulağı ve östaki borusunu rahatlatarak genişlemesini sağlayacaktır. Bu da basıncı ve dolayısıyla kulak tıkanıklığını ortadan kaldıracaktır. Sıcak kompresi sıcak su torbası veya sıcak havlu ile uygulayabilirsiniz. Bazı yerlerde yazıldığı gibi doğrudan fön makinesini kulağınıza tutmanızı önermeyiz.

 

  • Hidrojen Peroksit

Hidrojen Peroksit, tıkanıklığı gidermekte en etkili maddelerden biridir ve hemen hemen her eczanede bulunduğu için ulaşılması da son derece kolaydır. Kulak kiri sebebiyle tıkanıklık yaşıyorsanız size büyük yardımı dokunacaktır. Fakat kullanımı kontrollü ve çok sık olmamalıdır. Günde bir defa kullanımı kulağınızın tahriş olmaması açısından önemli. Küçük bir bardak veya kaba yarı yarıya olacak şekilde ılık su ve hidrojen peroksit ekleyerek tıkalı kulağınıza bir kaç damla damlatarak kirin yumuşayıp akmasını beklemeniz yeterli olacaktır.

Kulak Tıkanıklığı Belirtleri - iyi21
Kulak Tıkanıklığı Bitkisel Çözüm / iyi21

 

  • Zeytinyağı

Bir miktar zeytinyağını hafif ısıtıp iki üç damla kulağınıza damlatmanız, tıkanıklığa yol açan kirin yumuşaması ve akmasını sağlayacaktır. Damlattıktan sonra bir müddet tıkalı olan kulak yukarıda kalacak şekilde bekleyin ve daha sonra tıkalı kulak aşağı gelecek pozisyona gelin ve akmasını bekleyin ve pamuk yardımı ile temizleyin.

 

  • Elma Sirkesi

Faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesi, asidik özelliğiyle kulak kirini diğer yöntemlerde olduğu gibi yumuşatarak akmasına yardımcı olur. Üstelik antibakteriyel özelliğiyle enfeksiyonel rahatsızlıklarda da etkili olabilir. Elma sirkesini saf alkol ile eşit miktarda karıştırarak kulağınıza damlatıp, tıkanıklığın ve kirin geçmesini bekleyebilirsiniz.

 

  • Doğal Burun Damlası

Kulak, burun ve boğaz birbirlerine bağlı olan organlar olduğu için, bunlardan birinde meydana gelen rahatsızlık bir diğerini de etkileyebilir. Burun tıkanıklığını gidererek kulak tıkanıklığınızı da açabilirsiniz. Burun tıkanıklığıyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

  • Sarımsak Yağı

Antiseptik ve antibakteriyel özellikleriyle zaten yemek dışında sağlık için doğal çözüm arayan hemen herkesin kullandığı bir bitkidir sarımsak. İki diş sarımsağı ezip bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak ısıtın ve soğuduktan sonra karışımı kulağınıza dökün ve bekleyin. Kulağınızın açıldığını görün.

 

  • Gliserin

Çoğu kulak damlasının ortak maddesi gliserindir. Kolay ulaşabileceğiniz gliserini eczanelerden bulabilirsiniz. Sıvı sebebiyle oluşan tıkanıklarda özellikle daha etkilidir. Ilık suyun içine bir kaç damla damlatıp karışımı kulak tıkanıklığınızı gidermek için kullanabilirsiniz.

 

 

  • Kulak Yıkatma

Mecbur kalmadıkça kulak yıkatmanızı asla önermediğimizi belirtmek isteriz öncelikle. Çünkü kulak kiri aynı zamanda kulağı dış etkenlerden de koruma görevi görür. Kulak kanalında doğal olarak üretilir ve yağlı dokusuyla dışarıdan gelebilecek bakteri ve diğer kirlerin iç kulağa ulaşmasını engeller. Kulak yıkatmadan sonra ortadan kalkan bu ‘kulak kiri’ sebebiyle iç kulağınız ve kulak zarınız enfeksiyon kapabilir. Bundan dolayı kulak yıkatma düşünceniz olursa bir daha düşünün.

Kulak Yıkatma Zararlı mıdır - iyi21.com
Kulak Yıkatma / iyi21

 

Yazımızda ‘kulak tıkanıklığı nasıl geçer?’ diye düşünenlere yardımcı olmaya çalıştık. Yukarıda saydığımız yöntemler kulak tıkanıklığınızı gidermez ise ve bu tıkanıklık günler sürüyorsa yaşam kaliteniz oldukça düşecektir. Baş ağrısı, denge bozukluğu, mide bulantısı gibi etkilerini hissedebilirsiniz. Bu durumda vakit kaybetmeden bir KBB uzmanına gitmenizi öneririz.

Önceki makaleBoyun ağrısı nedenleri nelerdir? Boyun ağrısı nasıl geçer?
Sonraki makaleAstım Hastalığı Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.