Kadınların korkulu rüyasıdır diyebiliriz sanırım. Bir çok nedeni olabilir ve dünyadaki neredeyse her 10 kadından birinin savaşmak zorunda kaldığı bir hastalıktır. Daha çok meme dokusunun herhangi bir yerinden yada meme kanallarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle kendini gösterir. Özellikle de süt üreten bezlerde kanserli hücreler daha yoğun şekilde fark edilmektedir.

Meme Kanserinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

  • Yapılan genellemeler daha çok 18 yaşından önce ilk doğumunu yapanlar ve 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapan kadınlarda daha çok görülmüştür. Çünkü; gebelik dönemindeki östrojen hormonları çok dengesizdir ve bu da kadına oldukça zarar vermektedir.
  • İlk adet yaşı önemlidir. bazı kadınlar çok erken yaşta adet olurlar bu da normalinden daha fazla östrojen hormonuna maruz kalmaları anlamına gelir ve meme kanseri riski taşımaktadır.
  • Menapoz, burada da adetin kesilmesi, doğurganlık oranının ortadan kalkması ve yine tabii ki östrojen hormonunun dengesizliğine maruz kalmak…
  • Emirme; bazı uzmanlar emziren annelerde 1 yıl boyunca emzirmenin koruyucu etkisinin olduğu söylense de bazıları ise bunun tam tersini savunabilmekteler. Ancak aşırı doğum kontrol hapı kullanmak meme kanseri yakalanma riskini arttırdığı kesin olarak tespit edilmiştir. Ayrıca bu hapları çok sık kullanmak da yumurtalık kisti kanserine kadar durumu ilerletebilmektedir.
  • Yanlış beslenme; uzmanlara göre fazla yağ içeren besinleri tüketmenin meme kanseri riski ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Özellikle de menapoz sonrasında beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha çok sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat çekiliyor.
  • Alkol; zaten başlı başına bir hastalık sebebi olan alkol günde bir bardaktan fazla tüketildiği takdirde vücuttaki östrojen hormonunu arttırdığından meme kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır.

Meme Kanserinin Belirtileri

Bu hastalık daha çok kendini meme üzerinde ağrısız kitlelerin oluşumuyla gösterir. Ancak az da olsa bazı hastalarda ağrı da gözlemlendiği belirtilmiştir.

Hanımlar, kendinizde buna benzer belirtiler fark ettiğiniz anda hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora başvurunuz.

Önceki İçerikKarın Kasının Hayatımızdaki Önemi !
Sonraki İçerikYeni Gardırobun Yeni Bir Sen
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz